Kurs dolara surinamskiego SRD/PLN | Waluta Surinamu wykres
Oficjalną walutą Surinamu, którą posługują się mieszkańcy i przyjeżdżający goście, jest dolar surinamski. Według kodu ISO 4217 występuje on jako SRD.
dolar surinamski
SRD▼ 0,1152 zł
0,0280 USDKalkulator walut - SRD/PLN
Surinam – co to za kraj?
Surinam, a właściwie Republika Surinamu jest krajem położonym w Ameryce Południowej, nad Oceanem Atlantyckim. Niegdyś nazywany był Gujaną Holenderską. Znajduje się on w północno-wschodniej części tego kontynentu i graniczy na zachodzie z Gujaną (dolar gujański, GYD), na południu z Brazylią, zaś na wschodzie z Gujaną Francuską. Jego stolicą jest Paramaribo.
Powierzchnia kraju wynosi 163 820 km, co czyni z Surinamu najmniejsze niepodległe państwo w całej Ameryce Południowej. Surinamczycy nie są licznym narodem – kraj zamieszkuje około 600 tys. mieszkańców.
Historia waluty Surinamu
Jednostką monetarną Surinamu jest dolar surinamski, który został wprowadzony do obiegu z dniem 1 stycznia 2004 roku. Emisją pieniędzy zajmuje się Bank Centralny Surinamu.
Dolar surinamski zastąpił obowiązujące do 30 czerwca 2004 roku guldeny surinamskie. Przez niemal pół roku w obiegu znajdowały się zarówno guldeny, jak i dolary surinamskie, ponieważ przeprowadzano denominację. W jej efekcie 1 nowy dolar surinamski odpowiadał 1000 guldenów surinamskich. Denominacja okazała się koniecznością w Surinamie z uwagi na bardzo wysoką inflację.
Monety i banknoty w obiegu
Surinam posługuje się dolarem surinamskim zarówno w postaci monet, jak i banknotów. Monety mają nominały 1, 5, 10, 25, 100 i 250 centów, zaś banknoty emitowane są w nominałach 1, 2 ½, 5, 10, 20, 50, 100 dolarów.
Na awersie banknotów dolarów surinamskich znajduje się budynek Banku Centralnego. Różnią się one jednak pod względem wyglądu rewersu:
- 1 dolar i 2 ½ dolara surinamskiego – wartość nominalna na rewersie,
- 5 dolarów surinamskich – na rewersie widnieje Gran- Rio Suia,
- 10 dolarów surinamskich– na rewersie widnieje Rzeka Surinam,
- 20 dolarów surinamskich – na rewersie jest góra Volzberg,
- 50 dolarów surinamskich – na rewersie jest formacja skalna Kasi Kasima,
- 100 dolarów surinamskich – na rewersie jest Rzeka Marowine.
Na awersie każdej monety obowiązującej w Surinamie widnieje herb kraju. Monety o nominałach 1 cen, 5 centów są wybijane ze stali platerowanej miedzią. Monety 10 i 25 cenów powstają ze stali pokrytej niklem, a 100 centów i 250 centów – z miedzioniklu.
Gdzie kupić dolary surinamskie?
Najpewniejszym miejscem zakupu dolarów surinamskich – będzie oczywiście Surinam. Jednak, jeśli potrzebujesz ich już przed wyjazdem – może być o nie ciężko w Polsce.
Jaką walutę zabrać do Surinamu?
Najlepszą walutą do zabrania będzie dolar surinamski, ale jeśli nie uda Ci się go zdobyć – rozważ dolary amerykańskie lub franki CFA.