Ochrona bitcoina przed upadkiem giełdy – portfel na pendrive

Data dodania: 2 kwietnia 2020 r. / Aktualizacja: 17 kwietnia 2020 r.
pendrive bitcoin pendrive bitcoin

Pieniądze trzymane w przysłowiowej skarpecie nie są bezpieczne. Podobnie jest z kryptowalutami, które pomimo tego, że są chronione systemem, mogą stracić swoją wartość w określonych sytuacjach np. w chwili upadku giełdy kryptowalut. Zabezpieczenie kryptowaluty nie wymaga wiele zachodu. Wbrew pozorom ochrona bitcoina jest prosta — wystarczy zewnętrzny nośnik pamięci.

Tradycyjny portfel Bitcoina — obowiązek każdego inwestora

Czy można sobie wyobrazić funkcjonowanie w świecie finansów bez konta w banku? We współczesnym świecie jest to praktycznie niemożliwe. Podobnie jest w przypadku kryptowaluty, która musi znaleźć swoje miejsce w portfelu inwestora. Naturalnie, pod tym pojęciem kryje się nietuzinkowy portfel wirtualny, który może przybierać podstać pendrive’a.

Naturalnie, wraz z powstaniem kryptowaluty bitcoina powstał także tzw. portfel Bitcoin, który jest narzędziem stworzonym na wzór konta bankowego. Tenże portfel ma swoją postać na osobistym komputerze inwestora, który ma do niego swobodny dostęp i może korzystać ze zgromadzonych w nim środków. Portfel musi posiadać właściwe zabezpieczenia, a więc solidne hasło i utrudniony dla niepowołanych osób dostęp. W praktyce, oprócz klucza publicznego, który pozwala na zweryfikowanie konta inwestora i jego zasobów w sieci, portfel posiada klucz prywatny pozwalający na realizowanie przelewów.

Nowoczesny portfel Bitcoina

Oprócz powszechnie przyjętego portfela Bitcoina inwestorzy zabezpieczają swoje środki przy użyciu nośników zewnętrznych. Mogą to być tradycyjne i dobrze znane pendrive lub portfele sprzętowe będące zaawansowaną wersją tych pierwszych. Jeden z najlepszych portfeli według nas i opinii w internecie jest Ledger Nano S. Znajdziesz go w tym sklepie shop.ledger.com

Portfel na pendrive to zdecydowanie większe bezpieczeństwo waluty, która poniekąd jest chroniona w dwojaki sposób — nie tylko hasłem, ale także i zewnętrzną lokalizacją. Poza tym zgromadzone środki stają się mobilne, nie są związane wyłącznie z jednym komputerem, ale mogą być użyte przez Inwestora z innych urządzeń. Do użycia portfela a pendrive także konieczne są odpowiednie hasła, a także stosowna aplikacja.

Portfele systemowe natomiast to zaawansowana wersja, która z wyglądu przypomina tradycyjnego pendrive. W rzeczywistości jest to urządzenie, które podłączone do komputera czy innego urządzenia pozwala wypłacić lub wpłacić określoną kryptowalutę. To nie tylko wygoda dla inwestora, ale i zdecydowanie większe bezpieczeństwo dla zgromadzonych pieniędzy. Zabezpieczeniem jest określony PIN, bez którego podania nie można otworzyć portfela, a tym samym dokonać przy jego pomocy żadnej transakcji. To dodatkowy poziom zabezpieczenia, który daje inwestorowi pewność, że pendrive w niepowołanych rękach nie zostanie użyty.

Sparowany z dedykowaną aplikacją współpracującą z portfelem systemowym pozwala natomiast na swobodne zarządzenie funduszem kryptowaluty. Najpopularniejsze portfele systemowe pozwalają na przechowywanie różnego rodzaju kryptowalut — nie tylko Bitcoina. Transakcje wykonywane w ten sposób wymagają potwierdzenia przy użyciu przycisków fizycznych, co jest dodatkowym, szalenie istotnym zabezpieczeniem. Co istotne, nie tylko kryptowaluta jest dobrze chroniona, ale także i poufne dane użytkownika.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!