Co to giełda kryptowalut, jak wybrać najlepszą giełdę?

Data dodania: 21 stycznia 2020 r. / Aktualizacja: 2 kwietnia 2020 r.
Giełda kryptowalut - miejsce wymiany Bitcoina, Ethereum, Ripple i wiele innych Giełda kryptowalut

Kryptowaluty w ciągu ostatnich kilku lat zdobywają coraz więcej zwolenników. Dla inwestorów mogą być sposobem na zdywersyfikowanie prowadzonych inwestycji. Kupno kryptowalut jest możliwe między innymi z wykorzystaniem giełd kryptowalutowych. Czym one właściwie są i jak wybrać taką, która spełni nasze oczekiwania?

Giełda kryptowalutowa

W kryptowalutowym ekosystemie giełdy takich cyfrowych walut odgrywają bardzo ważną rolę. W przeciwieństwie do walut FIAT kryptowaluty należy definiować jako aktywa lub waluty, tj. unikalne, nowoczesne środki płatnicze, które jednak nie są powszechnie akceptowalne jak waluty fiducjarne. Giełda kryptowalutowa jest niezbędna do handlu i wymiany tokenów i kryptowalut jako takich. W rzeczywistości takie giełdy są platformami internetowymi, na których można wymienić posiadane pieniądze w odpowiedniej walucie na kryptowaluty, m.in. Bitcoin, Litecoin, Ethereum i inne.

Dodatkowo giełda umożliwia handel kryptowalutami i wymianę np. BTC na LTC, ETH na LTC i tak dalej. Giełda kryptowalutowa nie ma fizycznego miejsca, w którym dochodzi do wymiany handlowej. Każda taka giełda jest wirtualna i zdecentralizowana, ale zapewnia najważniejsze informacje rynkowe oraz wymianę handlową kryptowalut.

W gąszczu kilkuset różnych, większych i mniejszych giełd kryptowalutowych, inwestorom trudno jest dokonać wyboru jednej, jaka spełniłaby ich oczekiwania. Sprawdźmy, jak podjąć decyzję o podjęciu współpracy z jedną z takich platform.

Kryteria wyboru giełd kryptowalutowych

Można zdecydować się na zawiązanie współpracy z giełdą kryptowalutową zdecentralizowaną lub scentralizowaną, która ma jedną siedzibę. Niektóre giełdy scentralizowane powoli przekształcają się na zdecentralizowane. Różnią się one tym, że transakcje odbywają się dzięki parowaniu odpowiednich zamówień, bezpośrednio na blockchainie. Z perspektywy gracza jego środki stale są utrzymywane w jego portfelu, do którego ma klucz prywatny. To zwiększa bezpośrednio bezpieczeństwo korzystania z giełdy kryptowalutowej, ale trzeba liczyć się z koniecznością zapłaty prowizji od kupna i sprzedaży operatorowi giełdy. Wysokość takich opłat również jest ważna dla wyboru odpowiedniej platformy.

Wśród czynników, jakie powinno się wziąć pod uwagę przy wyborze giełdy kryptowalutowej bez wątpienia należy wymienić koszty korzystania z danej, w tym wysokość prowizji. Ważne są również wolumen transakcji, jaki rejestruje giełda, jak i kwestie bezpieczeństwa, decydujące o ochronie środków przetrzymywanych na giełdzie przez graczy. Dobra giełda kryptowalutowa powinna gwarantować uwierzytelnianie wielopoziomowe – w skrócie 2FA. Musi ona zapewniać wiele par kryptowalutowych, w jakie będzie można inwestować.

Na koniec przed wyborem giełdy sprawdźmy, czy osoby, które nią zarządzają, ujawniają swoją tożsamość, w jakiej formie prawnej działa platforma i jaki jest jej typ. W Polsce do najbardziej popularnych giełd kryptowalutowych zalicza się BitBay oraz Binance.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!