Wpływ kursu złotówki na kredyty w obcej walucie

Data dodania: 13 listopada 2019 r. / Aktualizacja: 3 stycznia 2020 r.
kurs-zlotowki-kredyty kurs-zlotowki-kredyty

Kurs złotówki ma bezpośredni wpływ przede wszystkim na jakość obywateli, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym. Wbrew wszelkim opiniom, „słaba złotówka” może okazać się w wielu sytuacjach bardzo pomocna.

Wpływ kursu złotówki na kredyty w obcej walucie

Słaba złotówka uderza najbardziej w te osoby, które zaciągnęły kredyty w obcej walucie (np. popularnych ostatnio frankach szwajcarskich). Im kurs złotówki jest słabszy, tym drożej musimy spłacać kredyty, dlatego też zaciąganie kredytów w obcej walucie wiąże się z bardzo dużym ryzykiem. Drogie kredyty, jak powszechnie wiadomo są przyczyną bankructwa klientów, a w konsekwencji są następstwem bankructwa banków.

Kurs złotówki w branży turystycznej

Jak zostało napisane na wstępie, kurs złotówki ma bardzo duże znaczenie, przede wszystkim w okresie wakacyjnym. Im silniejsza złotówka, tym tańsze euro i inne waluty, dzięki czemu wyjazdy za granicę stają się zdecydowanie mniejszym obciążeniem finansowym, dla naszych portfeli. W branży turystycznej euro kosztujące nawet 0,10zł mniej pozwala turystom zaoszczędzić całkiem niezłe pieniądze.

Branża paliwowa

Kierowcy bardzo szybko zauważyli, że kurs złotówki ma również olbrzymie znaczenie jeżeli chodzi paliwo. Słabą złotówkę najłatwiej odczuć właśnie na stacjach paliwowych. Gdy błyskawicznie spada kurs złotego, to automatycznie rosną ceny benzyny, co jest oczywiście olbrzymią niedogodnością dla kierowców.

Słaby kurs złotego

Słaby złoty może być bardzo niebezpieczny. Pamiętać należy o tym, że ceny benzyny uderzają po kieszeniach nie tylko tych, którzy poruszają się na co dzień samochodami, ale praktycznie wszystkich obywateli. Duże koszty paliwa, to przede wszystkim o wiele droższy transport, a za każdą podwyżkę cen płacą oczywiście obywatele. W Polsce wszystkie koszta przerzucane są na klientów, dlatego też przy słabej złotówce rosną ceny produktów.

Kredyty publiczne

Wspomnieć należy również i o tym, że słaba złotówka, jest bardzo dużym zagrożeniem nie tylko dla kredytów indywidualnych, ale również dla kredytów publicznych. Słaby kurs złotówki oznacza, że nasz dług zagraniczny rośnie. Polska jest krajem mocno zadłużonym, dlatego też bardzo dużo płacimy za słabą walutę. W dzisiejszych czasach politykom bardzo zależy na tym, aby nasza waluta była bardzo mocna, dzięki czemu spłata długu publicznego, będzie mniej bolesna dla gospodarki.

Stabilna waluta

Jak można dowiedzieć się z niniejszego artykułu, zarówno słaba jak i mocna waluta ma swoje plusy oraz minusy, dlatego też eksperci od finansów na każdym kroku zaznaczają, że olbrzymie znaczenie ma stabilność waluty. W dzisiejszych czasach to właśnie stabilność złotówki najlepiej działa na naszą gospodarkę i co najważniejsze doskonale stymuluje jej rozwój. Walutą nie można też za bardzo manipulować, ale na szczęście nie tylko siła waluty decyduje o sukcesie gospodarczym.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!