Kurs dolara gujańskiego GYD/PLN | Waluta Gujany

Jednostką monetarną wykorzystywaną w Gujanie jest dolar gujański. Jakie monety i banknoty tej waluty znajdują się obecnie w obiegu?

dolar gujański

dolar gujański

GYD

1,9644 zł

Cena za 100 jedn. / 0,4650 USD
Ceny na wykresie podawane są w polskich złotówkach

Gdzie leży Gujana?

Gujana, a właściwie Kooperacyjna Republika Gujany jest krajem położonym w Ameryce Południowej, nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy od północy i zachodu z Wenezuelą (boliwar soberano, VES), a na południowym zachodzie i na południu z Brazylią. Na wschodzie przebiega granica z Surinamem (dolar surinamski, SRD). Stolicą Gujany jest Georgetown.

Historia waluty

Dolar gujański pojawił się w obiegu w 1966 roku. Według kodu ISO 4217 jest on notowany jako GYD. Waluta ta została wprowadzona w Gujanie po uniezależnieniu się kraju od Wielkiej Brytanii. Dolar gujański tym samym zastąpił wcześniej znajdujące się w obiegu od 1800 roku funty brytyjskie.

Monety i banknoty w obiegu

Jeden dolar gujański dzieli się na 100 centów. W portfelach mieszkańców Gujany znajdują się monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 25 i 50 centów oraz 1, 5 i 10 dolarów. Banknoty z kolei mają nominały 20, 100, 500, 1000 i 5000 dolarów gujańskich. Emisją pieniądza w Gujanie zajmuje się Holenderska Mennica Królewska.

Gdzie kupić dolary gujańskie?

Możesz napotkać trudności z dostępnością dolarów Gujany w Europie, jednak zamiast tego możesz rozważyć zakup innej waluty, np. dolara amerykańskiego.

Jaką walutę zabrać do Gujany?

Jeśli nie uda Ci się dostać dolarów gujańskich – rozważ kartę wielowalutową lub zakup jednej z międzynarodowych walut.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!