Zakupy za granicą – nie przepłacaj, wymieniaj korzystnie

zakupy-zagranica

Świat przestał być dla nas nieodgadnionym zakątkiem, podróżujemy, emigrujemy — słowem przekraczamy umowne granice terytorialne i w pełni chcemy korzystać z dobrodziejstwa innych krajów. Każdego dnia robimy także zakupy — niekoniecznie w swoim osiedlowym sklepie czy największej w Polsce galerii handlowej. Możemy „wybrać”się na wymarzone zakupy do Mediolanu czy Paryża nie wychodząc z domu. Potęga świata Internetu sprawiła, że możemy kupować wszędzie i w każdej walucie. Co więcej, według badań z 2015 roku aż 70% Polaków decyduje się na zakupy w Sieci, a ponad połowa z ankietowanych deklaruje, że chętnie korzysta z zagranicznych sklepów internetowych. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się sezonowe wyprzedaże, które są tym bardziej opłacalne, im lepiej się do nich przygotujemy pod kątem wymiany walut.

Korzystne przewalutowanie

Skoro tak chętnie robimy zakupy przez Internet w zagranicznych sieciówkach, możemy wybrać ten sam kanał do przewalutowania pieniędzy. Konto walutowe w banku jest opłacalnym posunięciem, które pozwala uniknąć opłat manipulacyjnych wynikających z przewalutowania dopiero podczas płatności. Musimy pamiętać, że chociaż operatorzy płatności online oferują także płatności w obcych walutach, posiadają własne i niekoniecznie korzystne kursy walut. Do tego należy doliczyć prowizję za obsługę płatności zagranicznych i okazuje się, że te wspaniałe i tanie zakupy finalnie są drogie.

Podobna sytuacja spotyka osoby, które podczas pobytu poza granicami kraju używają kart płatniczych. Szczególnie niekorzystne i obarczone wysokimi opłatami są wypłaty z bankomatów, aczkolwiek same płatności kartą także nie należą do tanich. Przewalutowanie odbywa się według kursu banków, a jak wiadomo bankowy spread potrafi niemiło zaskoczyć.

Rozwiązanie pozwalające na oszczędność

Doskonałym wyjściem z sytuacji jest przygotowanie się do zagranicznych zakupów — czy to bezpośrednich, czy też internetowych. Zakupu potrzebnej waluty można dokonać w kantorach internetowych, które pozytywnie wyróżniają się na tle kantorów stacjonarnych i banków. W ten sposób możemy pozostawić około 5 – 7% kwoty przeznaczonej na wydatki. Korzystne kursy walut to tylko jeden z atutów, drugie jest bezpieczeństwo i wygoda transakcji. Po wymianie waluty online pieniądze kierowane są na walutowe konto bankowe i dzięki temu możemy zapłacić naszemu dostawcy w obowiązującej w danym kraju walucie. Naturalnie cena za sam produkt to nie wszystko. Kupując przez Internet musimy wziąć pod uwagę różnice w podatku Vat, a także koszty przesyłki.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Zainstaluj aplikację Kursy walut×