Kurs franka CFA BCEAO (XOF/PLN) | Wykres i cena (XOF/USD)

W niektórych krajach afrykańskich obowiązuje ta sama waluta. Gdzie mieszkańcy i turyści posługują się frankiem CFA, oznaczanym według kodu ISO 4217 symbolem XOF? 

Czym jest frank CFA?

Frank CFA występuje na międzynarodowym rynku walutowym pod kodem XOF. Jego nazwa jest skrótem od francuskojęzycznego wyrażenia „franc de la Coopération Financière en Afrique Centrale”. To jednostka monetarna wykorzystywana w niektórych krajach Afryki centralnej od 1974 roku. Dzieli się na 100 centymów i ma status najczęściej używanej waluty afrykańskiej. 

Centralny Bank Państw Afryki Zachodniej (BCEAO) zajmuje się emisją franków CFA oraz polityką pieniężną określonych krajów znajdujących się w zachodniej Afryce. Sprawdź także kurs franka BEAC.

frank CFA BCEAO

frank CFA BCEAO

XOF

0,6839 zł

Cena za 100 jedn. / 0,1619 USD
Ceny na wykresie podawane są w polskich złotówkach

Historia franka CFA

Frank CFA został wprowadzony do obiegu w grudniu 1945 roku w byłych posiadłościach francuskich w zachodniej Afryce, jako frank kolonii francuskiej. Po 1960 roku wiele niepodległych państw zachowało unię walutową. Obecnie właściwie dawny frank kolonii francuskiej w Afryce to dwie waluty o tej samej wartości: frank afrykański wspólnoty finansowej oraz frank współpracy finansowej Afryki Środkowej. Warto podkreślić, że frank CFA był niegdyś związany stałym kursem wymiany z frankiem francuskim, a od 1999 roku z euro. 

Frank CFA w krajach centralnej Afryki

W obiegu pieniądza franki CFA – XOF znajdują się w krajach Afryki Zachodniej, w tym w Mali, Nigrze, Burkina Faso, Beninie, Togo, Senegalu, Wybrzeżu Kości Słoniowej oraz w Gwinei Bissau (frank gwinejski). Każdy banknot franka CFA w poszczególnych państwach wykorzystujących tę właśnie walutę ma odpowiednie oznaczenie jednoliterowe w prawym górnym rogu awersu. Odpowiednio Mali ma literę D, Niger – H, Burkina Faso – C, Bienin – B, Togo – T, Senegal – K, Wybrzeże Kości Słoniowej – A, zaś Gwinea Bissau – S.

Gdzie kupić franki CFA BCEAO?

Nie oszukujmy się – ta waluta nie należy do popularnych w Europie. Zatem, możesz napotkać trudności pytając o nią w kantorze w Twoim mieście w Polsce. Jedynie pojedyncze kantory z większych miast – mogą dysponować niewielkimi ilościami franków CFA BCEAO.

Jaką walutę zabrać do Afryki Zachodniej?

Idealnie byłoby mieć franki CFA BCEAO. Jednak, jeśli nie uda Ci się wymienić polskich złotówek na franki w Polsce – weź ze sobą jedną z walut międzynarodowych. Należą do nich z pewnością dolary USA czy euro.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!