Kursy walut Kursy walut egzotycznych

Florin arubański kurs AWG/PLN | Waluta Aruby i wykres AWG/USD

Wycieczka wodna na Arubie Źródło: iSAW Company / Pexels

Egzotyczna wyspa, znana przede wszystkim z rajskich plaż i wolno żyjących na nich flamingów, Aruba, posługuje się oficjalną walutą, jaką jest florin arubański. Jaka jest jego historia i jakie monety i banknoty są obecnie w obiegu?

florin arubański

florin arubański

AWG

2,2701 zł

0,5521 USD
Ceny na wykresie podawane są w polskich złotówkach

Kalkulator walut - AWG/PLN

  • Ilość:

  • Waluta:

Zamieniam na:

  • Wynik

    227,0100 PLN
  • Wartość w USD

    55,2067 USD

Aruba – wyspa

Aruba jest wyspą wulkaniczną zaliczaną do archipelagu Małych Antyli. To terytorium zależne Holandii, choć leży we wschodniej części Morza Karaibskiego. Liczba ludności Aruby wynosi około 110 tys. Stolicą wyspy jest miasto Oranjestad. 

Powierzchnia: 178,91 km²

Liczba ludności: 115 120

Aruba leży u brzegów Wenezueli (boliwar soberano VES).

O walucie

Florin arubański notowany jest na rynkach międzynarodowych według kodu ISO 4217 pod symbolem AWG. Ważne jest, że kurs wymiany florina wobec dolara amerykańskiego jest taki sam, jak kurs guldena antylskiego i wynosi 1,79 AWG za 1 USD. Jeden florin arubański dzieli się na 100 centów. 

Obecnie w obiegu znajdują się monety o nominałach 5, 10, 25, 50 centów, 1 i 5 florinów, a także banknoty o nominałach 10, 25, 50, 100, 200 i 500 florinów. Wszystkie monety są tłoczone ze stali niklowanej, z wyjątkiem 5 florinów tłoczonych ze stopu miedzi z innymi metalami oraz 50 centów – jedynej monety wybijanej w kwadratowym kształcie. 

Na rewersie monet florinów arubańskich w każdej serii znajdował się wizerunek ówczesnej głowy państwa – Królestwa Niderlandów. Od 2014 roku wybijane monety przedstawiają wizerunek króla Willema-Alexandra. Na banknotach florina arubańskiego znajdują się na rewersach:

  • 5 florinów – żółw morski (kolor fioletowy),
  • 10 florinów – muszla (kolor niebieski),
  • 25 florinów – wąż grzechotnik (kolor żółty),
  • 50 florinów – sowa (kolor czerwony),
  • 100 florinów – żaba (kolor zielony),
  • 500 florinów – ryba granik (kolor niebiesko-brązowy). 

Historia florina arubańskiego

Dopiero w 1986 roku wprowadzono do obiegu nową, oficjalną walutę Aruby, jaką jest florin arubański. Zastąpił on tym samym guldena antylskiego, który był na wyspie oficjalną walutą, tak jak na terenie całych Antyli Holenderskich. Kurs wymiany guldena na florina arubańskiego został ustalony 1:1. W momencie wprowadzenia florina arubańskiego w portfelach mieszkańców Aruby znalazły się monety o nominale 5, 10, 25 i 50 centów oraz 1 i 2 ½ florinów. Jednocześnie pojawiły się też banknoty o nominałach 5, 10, 25, 50 i 100 florinów. 

W 2005 roku banknot o wartości 5 florinów został wycofany, a w jego miejsce powstała moneta o takim nominale. Jednocześnie zdecydowano o wprowadzeniu banknotu o wartości 500 florinów oraz zakończono emisję monety o wartości 2 ½ florinów.

Gdzie kupić florina arubańskiego?

Florin arubański w Polsce raczej nie jest dostępny. Możliwe, że stacjonarnie będzie można go nabyć w Ameryce Środkowej. Z pewnością, zabierając ze sobą dolary amerykańskie – będzie możliwa ich wymiana na lokalną walutę na miejscu.

Jaką walutę zabrać na Arubę?

Walutą obowiązującą na Arubie jest florin, jednak ze względu na jego kiepską dostępność w naszych rejonach świata – warto uzbroić się w jedną z popularnych, szeroko honorowanych na świecie walut (dolar USD, euro), a samej wymiany dokonać bliżej Aruby, lub w niej.