Kurs boliwara soberano (VES/PLN)

Stosunkowo od niedawna Wenezuela ma nową jednostkę płatniczą, jaką jest boliwar soberano, który zastąpił boliwara.

Historia waluty wenezuelskiej

31 marca 1879 roku w Wenezueli został wprowadzony boliwar jako oficjalna jednostka płatnicza. Wcześniej, w latach 1875-1876 emitowane były srebrne i złote venezolano. Nazwa waluty została zaczerpnięta od nazwiska bohatera narodowego Wenezueli – Simona Bolivara.

boliwar soberano (Wenezuela)

boliwar soberano (Wenezuela)

VES

0.0001 zł

Cena za 100 jedn.

W czasie pierwszej emisji boliwar został wyemitowany w postaci srebrnych monet o nominałach:

 • 1/5 boliwara – 20 centymów,
 • ½ boliwara – 50 centymów, real,
 • 1 boliwar,
 • 2 boliwary,
 • 5 boliwarów – fuerte.

Wyemitowano również złotą monetę o nominale 20 boliwarów. Bite były one wówczas przez mennicę w Brukseli. Po dwóch latach uzupełniono monety boliwarów w obiegu o 5 centymowe (puya), 12 ½ centymów, 25 centymów (medio) oraz w 1886 roku wprowadzono do obiegu 100-boliwarową złotą monetę. Była ona wyjątkowa, bo po raz pierwszy wybijana w mennicy w Caracas (Casa de la Moneda de Caracas). Powszechnie określana była ona jako „pachano”, od nazwiska pierwszego dyrektora mennicy – generała Jacinto Regino Pachano.

Przez lata boliwar pozostawał stabilną walutą, którą posługiwali się Wenezuelczycy. Jednak w latach 70. XX wieku z powodu wysokiej inflacji, zaczął on tracić na wartości. Ostatecznie 7 marca 2007 roku Centralny Bank Wenezueli podjął decyzję o denominacji boliwara, którą przeprowadzono w stosunku 1000:1. Weszła ona w życie z dniem 1 stycznia 2008 roku, a nową walutę dla odróżnienia od starych pieniędzy, nazwano boliwarem fuerte.

Nowa waluta w obiegu

W marcu 2018 roku Bank Centralny Wenezueli pokazał nowe projekty serii banknotów obiegowych, jakie zaczęto emitować 20 sierpnia tego samego roku. Właśnie wówczas nową walutą Wenezueli stał się boliwar soberano, którego wartość zmieniła się w stosunku do poprzednio obowiązującego pieniądza. Denominacja nastąpiła w stosunku aż 100 000:1.

Dziś w obiegu w Wenezueli są boliwary soberano w postaci banknotów o nominałach: 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 boliwarów oraz monet: 50 centymów i 1 boliwar. Banknoty zaprojektowane są w taki sposób, że:

 • 2 boliwary soberano – na awersie ma wizerunek Josefa Camejo, a na rewersie Amazonkę wenezuelską,
 • 5 boliwarów soberano – na awersie ma wizerunek Jose Felixa Ribasa, a na rewersie Atelopusa crucigera,
 • 10 boliwarów soberano – na awersie ma wizerunek Rafaela Urdaneta, a na rewersie Mrówkojada wielkiego,
 • 20 boliwarów soberano – na awersie ma wizerunek Simona Rodrigueza, a na rewersie Jaguara amerykańskiego,
 • 50 boliwarów soberano – na awersie ma wizerunek Antonio Jose de Sucre`go, a na rewersie ocelota tygrysiego,
 • 100 boliwarów soberano – na awersie ma wizerunek Ezequiela Zamora, a na rewersie czepiaka,
 • 200 boliwarów soberano – na awersie ma wizerunek Francisco de Miranda, a na rewersie arę oliwkową,
 • 500 boliwarów soberano – na awersie ma wizerunek Simona Bolivara, a na rewersie kacyka.

Na awersach obu monet jest godło Wenezueli, nominał i nazwa kraju, a rewers przedstawia Simona Boliwara z napisem Bolivar Libertador.

Gdzie obowiązuje boliwar soberano?

Boliwar soberano jest jednostką monetarną Wenezueli. Dzieli się na 100 centymów pod względem nominalnym. Według kodu ISO 4217 oznaczany jest jako VES. Wenezuela, a właściwie Boliwariańska Republika Wenezueli to kraj położony w północnej części Ameryki Południowej. Graniczy od zachodu z Kolumbią, od południa z Brazylią, a od wschodu z Gujaną. Powierzchnia całkowita kraju wynosi 912 050 km2, a liczba ludności to 31 431 000 osób.

Położenie Wenezueli

Wenezuela mapa

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)

Zainstaluj aplikację Kursy walut×