Kursy walut Kursy walut egzotycznych

Kurs denara macedońskiego MKD/PLN | Waluta Macedonii wykres MKD/GBP

Macedonia, Szkopje Macedonia, Szkopje

Walutą obowiązującą na terenie Macedonii Północnej jest denar macedoński. Waluta ta nie ma zbyt długiej historii. Jakie środki płatnicze obowiązywały wcześniej w tym kraju?

Jednostka monetarna Macedonii

W Macedonii Północnej obowiązuje waluta – denar macedoński, w skrócie nazywana po prostu denarem. Dzieli się ona na 100 deni. Jej kod ISO 4217 to MKD.

denar (Macedonia Północna)

denar (Macedonia Północna)

MKD

7,0518 zł

Cena za 100 jedn. / 1,7149 USD
Ceny na wykresie podawane są w polskich złotówkach

Kalkulator walut - MKD/PLN

  • Ilość:

  • Waluta:

Zamieniam na:

  • Wynik

    7,0518 PLN
  • Wartość w USD

    1,7149 USD

Nazwa „denar” wzięła się od rzymskiej monety – denara. W obiegu są obecnie monety 1, 2, 5 i 10 denarów. Od 2013 roku wycofane z użytku zostały monety o nominale 50 deni. Są to mosiężne monety o prostym wzornictwie, które na awersach mają:

  • 1 denar – pies – owczarek,
  • 2 denary – ryby – pstrąg ochrydzki,
  • 5 denarów – ryś bałkański.

Na rewersach znajduje się zaś oznaczenie nominału.

Prócz monet denarowych w obiegu w Macedonii Północnej są też banknoty o nominałach 10, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000 i 5000 denarów.

Seria z 2018 roku „Polymer Series” uwzględnia banknoty 10 denarów w kolorze liliowym z egipską boginią Izydą, Ochrydą i złotym kolczykiem oraz Beranci, a na rewersie ma mozaikę w Stobi. Jest też banknot o nominale 50 denarów – niebieski z awersem z freskiem w kościele św. Pantelejmona, Narezi, monetą Follis, a na rewersie jest Arhangel Gavril w kościele św. Gorgi, Kurbinovo.

Banknot 100 denarów jest liliowo-brązowy, na awersie ma Skopje z ryciny Jacobusa Harevina, a na rewersie widok na Skopje z albańskiego domu. Nominał 500 denarów jest kasztanowy, na awersie ma złotą maskę, Trebenistę i Ochrydę, a na rewersie kwiat maku. Banknot 1000 denarów utrzymany jest w brązowym kolorze, na awersie ma Madonnę Episkepis, ikonę z kościoła St. Vraci i Ochrydę w XIV wieku, a na rewersie Grzegorza, Kościół św. Zofii i Ochrydę. Ostatni banknot 5000 denarów jest utrzymany w kolorze czerwono-brązowo-zielonym, z awersem z figurą z brązu Maenada i Tetowo, a na rewersie ma psa, drzewo, mozaikę, Heraclea Lyncestisa oraz Bitola. 

Historia waluty

Denar macedoński został wprowadzony do obiegu jako oficjalna jednostka monetarna niezależnego państwa – Macedonii Północnej, jaka pojawiała się po ogłoszeniu niepodległości 8 września 1991 roku. Pierwsze monety denarów Macedonia zaczęła wybijać w 1993 roku – czyli nieco później niż nastąpiło ogłoszenie niepodległości państwa macedońskiego. Co ciekawe, monety denarów pojawiły się rok po wypuszczeniu do obiegu pierwszych banknotów. 26 kwietnia 1992 roku utworzono bank narodowy i denar został w związku z tym walutą kraju.

Przed 1992 rokiem mieszkańcy Macedonii posługiwali się innym środkiem płatniczym – jugosłowiańskim dinarem. Wymiana dinarów jugosłowiańskich na denary macedońskie nastąpiła w stosunku 1:1.

Najpierw w obiegu był tzw. pierwszy denar, a później od 1993 roku wprowadzono „drugi denar”. Wstępny projekt monet wykonali Dimche Boshkoski i Snezhan Atanasov. W listopadzie 2008 roku do obiegu wprowadzono monety 10 i 50 denarów.

Macedonia na mapie świata

Macedonia sąsiaduje z takimi krajami jak:

Gdzie kupić denary macedońskie?

Denary macedońskie kupisz w kantorach w większych miastach, takich jak: Warszawa, Toruń czy Opole. Mniejsze miasta raczej nie mają walut egzotycznych. O denary możesz również zapytać na lotnisku.

Jaką walutę zabrać ze sobą do Macedonii?

Dobrze jest wziąć ze sobą lokalną walutę, jaką są denary, jednak jeśli nie uda Ci się jej dostać przed podróżą – spróbuj wymiany w porcie lotniczym lub w kantorze stacjonarnym na miejscu. W tym celu warto mieć ze sobą dolary amerykańskie, które w Polsce są dostępne we wszystkich kantorach.