Kurs dinara serbskiego RSD/PLN | Waluta Serbii wykres RSD/USD

Obowiązującą jednostką walutową Serbii jest dinar serbski, który dzieli się na 100 mniejszych jednostek – para. Według kodu ISO dinar serbski oznaczany jest jako RSD.

Serbia – europejski kraj istniejący od 2006 roku

Serbia jest krajem położonym w Europie Południowej, dokładnie na Półwyspie Bałkańskim. Graniczy ona z Węgrami na północy, z Rumunią oraz Bułgarią na wschodzie, od południa z Macedonią Północną i Albanią, zaś na zachodzie z Czarnogórą, Chorwacją oraz Bośnią i Hercegowiną. Serbia jest krajem powstałym dopiero 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Wcześniej kraj ten wchodził w skład Federacyjnej Republiki Jugosławii.

dinar serbski

dinar serbski

RSD

0,0382 zł

0,0090 USD
Ceny na wykresie podawane są w polskich złotówkach

Waluta Serbii

Dinar serbski ma bogatą historię, ponieważ pierwsze wzmianki o tej walucie pochodzą z czasów, kiedy na terenie dzisiejszej Serbii panował Stefan Pierwszy Koronowany, czyli z XIII wieku. Najprawdopodobniej dinar serbski był wykorzystywany jako środek płatniczy już w 1214 roku. Do 1459 roku dinary były wybijane ze srebra i przypominały swoim wyglądem grosz wenecki. Oznaczone były one słowem „Rex”, które oznaczało króla. Na awersie znajdował się wizerunek władcy, a na rewersie nominał.

Od 1868 roku w Serbii monety dinarów były bite z brązu, złota i srebra. Pierwsze banknoty serbskiej waluty pojawiły się w obiegu w 1876 roku. Jedynie na krótki okres nieco ponad 20 lat, od 1920 roku dinar serbski został zastąpiony dinarem jugosłowiańskim. Kiedy Serbia dostała się pod okupację niemiecką, dinar serbski powrócił, ale już w trzy lata później zastąpił go ponownie pieniądz wykorzystywany w Jugosławii. Dinar serbski ostatecznie powrócił do Serbii, kiedy powstała wolna Serbia i Czarnogóra, czyli w 2003 roku.

Obecnie w obiegu znajdują się monety i banknoty dinarów serbskich. Banknoty mają nominały 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000 oraz 5000. W użyciu są też monety o nominałach 1, 2, 5, 10 i 20.

Na awersach monet dinara serbskiego znajdziemy:

  • 1 dinar – budynek Narodowego Banku Serbii,
  • 2 dinary – monaster Gračanica,
  • 5 dinarów – kościół z Monasteru Kruszedol,
  • 10 dinarów – cerkiew Bogurodzicy Dziewicy z Monasteru Studenica,
  • 20 dinarów – popiersie Andrića.

Obecnie jeden dinar serbski odpowiada około 4 groszom polskim.

Serbia w liczbach

  • powierzchnia: 163 610 km²
  • liczba ludności: 11 403 800
  • stolica: Tunis
  • język urzędowy: serbski
  • ustrój polityczny: republika

Serbia na mapie

Gdzie kupić dinara serbskiego?

Dolary akceptowane w Serbii nie są łatwą walutą do zdobycia w rodzimej Polsce. Można ewentualnie spróbować na lotnisku, bądź w kantorach stacjonarnych głównych polskich miast.

Jaką walutę zabrać do Serbii?

Jeśli nie uda Ci się zaopatrzyć w dinary serbskie – weź ze sobą waluty, które są akceptowane na całym świecie, np. USD czy EUR, a wymiany na lokalną walutę dokonasz po przyjeździe do Serbii.

Ocena artykułu
3/5 (głosów: 1)