Kurs denara (MKD/PLN)
Walutą obowiązującą na terenie Macedonii Północnej jest denar macedoński. Waluta ta nie ma zbyt długiej historii. Jakie środki płatnicze obowiązywały wcześniej w tym kraju?
Jednostka monetarna Macedonii
W Macedonii Północnej obowiązuje waluta – denar macedoński, w skrócie nazywana po prostu denarem. Dzieli się ona na 100 deni. Jej kod ISO 4217 to MKD.

denar (Macedonia Północna)
MKD▼ 7.4496 zł
Cena za 100 jedn.Ceny na wykresie podawane są w Funtach brytyjskich
Nazwa „denar” wzięła się od rzymskiej monety – denara. W obiegu są obecnie monety 1, 2, 5 i 10 denarów. Od 2013 roku wycofane z użytku zostały monety o nominale 50 deni. Są to mosiężne monety o prostym wzornictwie, które na awersach mają:
- 1 denar – pies – owczarek,
- 2 denary – ryby – pstrąg ochrydzki,
- 5 denarów – ryś bałkański.
Na rewersach znajduje się zaś oznaczenie nominału.
Prócz monet denarowych w obiegu w Macedonii Północnej są też banknoty o nominałach 10, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000 i 5000 denarów.
10 denarów macedońskich - awers
10 denarów macedońskich - rewers
1000 denarów macedońskich - awers
1000 denarów macedońskich - rewers
Seria z 2018 roku „Polymer Series” uwzględnia banknoty 10 denarów w kolorze liliowym z egipską boginią Izydą, Ochrydą i złotym kolczykiem oraz Beranci, a na rewersie ma mozaikę w Stobi. Jest też banknot o nominale 50 denarów – niebieski z awersem z freskiem w kościele św. Pantelejmona, Narezi, monetą Follis, a na rewersie jest Arhangel Gavril w kościele św. Gorgi, Kurbinovo.
Banknot 100 denarów jest liliowo-brązowy, na awersie ma Skopje z ryciny Jacobusa Harevina, a na rewersie widok na Skopje z albańskiego domu. Nominał 500 denarów jest kasztanowy, na awersie ma złotą maskę, Trebenistę i Ochrydę, a na rewersie kwiat maku. Banknot 1000 denarów utrzymany jest w brązowym kolorze, na awersie ma Madonnę Episkepis, ikonę z kościoła St. Vraci i Ochrydę w XIV wieku, a na rewersie Grzegorza, Kościół św. Zofii i Ochrydę. Ostatni banknot 5000 denarów jest utrzymany w kolorze czerwono-brązowo-zielonym, z awersem z figurą z brązu Maenada i Tetowo, a na rewersie ma psa, drzewo, mozaikę, Heraclea Lyncestisa oraz Bitola.
Historia waluty
Denar macedoński został wprowadzony do obiegu jako oficjalna jednostka monetarna niezależnego państwa – Macedonii Północnej, jaka pojawiała się po ogłoszeniu niepodległości 8 września 1991 roku. Pierwsze monety denarów Macedonia zaczęła wybijać w 1993 roku – czyli nieco później niż nastąpiło ogłoszenie niepodległości państwa macedońskiego. Co ciekawe, monety denarów pojawiły się rok po wypuszczeniu do obiegu pierwszych banknotów. 26 kwietnia 1992 roku utworzono bank narodowy i denar został w związku z tym walutą kraju.
Przed 1992 rokiem mieszkańcy Macedonii posługiwali się innym środkiem płatniczym – jugosłowiańskim dinarem. Wymiana dinarów jugosłowiańskich na denary macedońskie nastąpiła w stosunku 1:1.
Najpierw w obiegu był tzw. pierwszy denar, a później od 1993 roku wprowadzono „drugi denar”. Wstępny projekt monet wykonali Dimche Boshkoski i Snezhan Atanasov. W listopadzie 2008 roku do obiegu wprowadzono monety 10 i 50 denarów.