Kurs dinara algierskiego DZD/PLN | Wykres i cena waluty Algierii DZD/USD

Oficjalną walutą Algierii jest dinar algierski, który według kodu ISO 4217 występuje pod kodem DZD. Jeden dinar algierski dzieli się na 100 centymów.

Historia dinara algierskiego

Po raz pierwszy dinar algierski został wprowadzony do obiegu na terenie Algierii 1 kwietnia 1964 roku. Tym samym zastąpił nowego franka algierskiego, który był walutą w Algierii i uznawanym środkiem płatniczym do czasu, gdy kraj ten był kolonią francuską.

dinar algierski

dinar algierski

DZD

3,0421 zł

Cena za 100 jedn. / 0,7202 USD
Ceny na wykresie podawane są w polskich złotówkach

Jako że Algieria uzyskała niepodległość w 1962 roku, to przystąpiono wówczas do wprowadzenia do obiegu własnych pieniędzy. Dinar algierski został wprowadzony dwa lata później w postaci siedmiu nominałów monet i czterech nominałów banknotów. Kolejne pojawiały się w latach 1972 i 1992. Ciekawostką niech będzie fakt, że dinar algierski jest też oficjalną walutą nie tylko Algierii, ale i Sahary Zachodniej.

Monety i banknoty w obiegu

W Algierii w portfelach mieszkańców znajdują się zarówno monety, jak i banknoty dinarów algierskich. Monety występują przy tym w nominałach:

  • 1 dinar,
  • 2 dinary,
  • 5 dinarów,
  • 10 dinarów,
  • 20 dinarów,
  • 50 dinarów,
  • 100 dinarów,
  • 200 dinarów.

Banknoty zaś w nominałach 100, 200, 500, 1 000 oraz 2 000 dinarów. Pierwsza seria banknotów dinarów algierskich była ozdobiona grafikami prezentującymi codzienne życie i pracę w Algierii. Trzecia odwoływała się za to do algierskiej historii i tradycji religijnej.

Położenie geograficzne Algierii

Algieria leży w Afryce Północnej. Kraj zajmuje powierzchnię 2 381 741 km2. Zamieszkuje go 41,5 miliona ludzi.

Sąsiaduje z:

Algieria - kraj leżący w Afryce

Gdzie kupić dinary algierskie?

Waluta Algierii może być dostępna do wymiany w wybranych polskich kantorach. Jednak, z całą pewnością nie będzie ich zbyt wiele. Najbezpieczniejszym wyjściem będzie zakup dinarów po dotarciu do Algierii.

Jaką walutę zabrać do Algierii?

Jeśli nie będziesz miał dinarów – weź ze sobą dolary USA lub funty szterlingi. Te dwie główne waluty są wymienialne niemalże na całym świecie.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!