Kurs dinara tunezyjskiego TND/PLN | Waluta Tunezji wykres TND/USD

Wakacje w Tunezji były i nadal są bardzo popularne wśród Polaków. Na taki wyjazd warto zaopatrzyć się w lokalną walutę, co można zrobić już w Polsce lub na miejscu w kantorze. Walutą obowiązującą w Tunezji jest dinar tunezyjski.

dinar tunezyjski

dinar tunezyjski

TND

1,3426 zł

0,3179 USD
Ceny na wykresie podawane są w polskich złotówkach

Tunezja – kraj nie tylko turystyczny

Tunezja, a właściwie Republika Tunezyjska jest państwem położonym w północnej części Afryki, nad Morzem Śródziemnym. Jej sąsiadami są Alergia i Libia. W latach 1881-1956 Tunezja znajdowała się pod protektoratem Francji. Stolicą kraju jest Tunis.

Historia dinara tunezyjskiego

Obecnie obowiązująca w Tunezji waluta – dinar tunezyjski – została wprowadzona do obiegu w 1960 roku. Zastąpiła ona wcześniejszą walutę, jaką był frank francuski. Wymiana waluty nastąpiła w przeliczeniu 1 dinar na 1000 franków. Za emisję pieniądza w Tunezji odpowiada Centralny Bank tego kraju. Nazwa dinar pochodzi od słowa denarius, które wykorzystywano było do określenia monet używanych do płatności w afrykańskiej prowincji starożytnej Kartaginy.

Najważniejsze informacje o dinarze tunezyjskim

Na giełdach walutowych dinar tunezyjski jest notowany z wykorzystaniem kodu TND. Jeden dinar tunezyjski dzieli się na 1000 milimów, a w obiegu znajdują się monety i banknoty dinara. Monety mają nominały: 10, 20, 50, 100 i 200 milimów oraz ½, 1, 2 i 5 dinarów tunezyjskich. Oprócz tego w portfelach Tunezyjczyków znajdują się banknoty o nominałach 5, 10, 20 i 50 dinarów.

Na banknotach dinarów tunezyjskich znajdują się:

  • 5 dinarów – awers z miastem Kartagina oraz wizerunkiem gen. Hannibala, dowódcy wojsk antycznej Kartaginy, a rewers z kartagińskimi statkami,
  • 10 dinarów – awers z wizerunkiem tunezyjskiego poety Aboul-Qacem Echebbi, a rewers z fragmentem budynku szkoły Medesa Bacchia w Tunis,
  • 20 dinarów – awers z wizerunkiem osmańsko-tunezyjskiego polityka Hayreddin Pasha na koniu, na tle Ksar Ouled Soltane, a rewers z budynkiem L’École Sadiki w Tunis,
  • 50 dinarów – awers z wizerunkiem Ibn El Rachiq Kairouani na tle Muzeum de la Monnaie w Tunis, a rewers z główny placem w Tunis – Gouvernement la Kasbah.

Nie można wywozić z terytorium Tunezji dinarów tunezyjskich.

Tunezja w liczbach

  • powierzchnia: 88 361 km²
  • liczba ludności: 7 111 024
  • stolica: Belgrad
  • język urzędowy: arabski
  • ustrój polityczny: republika

Tunezja - położenie geograficzne

Gdzie kupić dinara tunezyjskiego?

Dinara tunezyjskiego z całą pewnością dostaniesz w Tunezji, wymieniając na niego euro bądź dolary amerykańskie. W Polsce możesz mieć trudności ze zdobyciem tej egzotycznej waluty.

Jaką walutę zabrać do Tunezji?

Oczywiście, bez dwóch zdań – najlepiej mieć ze sobą dinary tunezyjskie. Jednak, jeśli nie zdobędziesz ich przed podróżą – wymiany USD czy EUR – dokonasz po przylocie.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)