Maroko waluta | Kurs dirhama marokańskiego (MAD/PLN)

Oficjalną walutą Maroko jest dirham marokański. Jednocześnie ta sama waluta obowiązuje na terytorium Sahary zachodniej.

dirham marokański

dirham marokański

MAD

0,4075 zł

0,0965 USD
Ceny na wykresie podawane są w polskich złotówkach

Maroko – kraj z wieloletnimi tradycjami

Królestwo Marokańskie, jak właściwie nazywane jest Maroko, jest państwem położonym w Północno-zachodniej Afryce, nad Oceanem Atlantyckim oraz Morzem Śródziemnym. Stolicą kraju jest Rabat. Maroko graniczy z Algierią (dinar algierski, DZD), Saharą Zachodnią i Hiszpanią. Rdzennymi mieszkańcami Maroka były plemiona berberyjskie. Przez wieki tereny te były zajęte przez Rzymian, a później przez Bizancjum. Ostatecznie we władanie wzięły je arabskie i berberyjskie dynastie. W XX wieku Maroko stało się protektoratem Francji. W 1956 roku uzyskało niepodległość.

Położenie Maroka

Historia dirhama marokańskiego

Srebrne dirhamy były w obiegu i wykorzystywano je do płatności na terenie Maroka już w VIII wieku, za panowania króla Idrisa. Z czasem pojawiły się także złote dirhamy. W 1925 roku Maroko było pod protektoratem Francji. Wówczas postanowiono wprowadzić na terenie kraju franka marokańskiego. Ponownie do obiegu powróciły dirhamy marokańskie w 1960 roku, kiedy to Maroko odzyskało niepodległość.

Najważniejsze informacje o dirhamie marokańskim

Według międzynarodowego standardu ISO 4217 dirham marokański notowany jest na giełdach walutowych pod kodem MAD. Nazwa pochodzi od drachmy, która była walutą wykorzystywaną w starożytnej Kartaginie, Grecji oraz w Azji Zachodniej.

Jeden dirham marokański dzieli się na 100 centymów. Obecnie w obiegu znajdują się monety i banknoty rodzimej waluty Maroko. Monety występują w nominałach 1, 5, 10, 20 oraz 50 centymów oraz 1, 2, 5 i 10 dirhamów marokańskich. Banknoty mają duże nominały – 20, 50, 100 oraz 200 dirhamów.

Monety i banknoty dirhamów marokańskich zdobi wizerunek króla Maroka Muhammada VI. Umieszczone są na nich motywy kulturowo-przyrodnicze, które są bezpośrednio związane z krajem.

Emisją marokańskiej waluty zajmuje się od 1987 roku mennica Marokańska.

Maroko w liczbach

  • powierzchnia: 446 550 km²
  • liczba ludności: 33 986 655
  • stolica: Rabat
  • język urzędowy: arabski, tamazight
  • ustrój polityczny: demokratyczny

Gdzie kupić dirhama marokańskiego?

W dirhamy możesz zaopatrzyć się w kantorze stacjonarnym w Polsce, na lotnisku lub na miejscu w Maroko. Jednak, może się tak zdarzyć, że nie będziesz ich potrzebował przed podróżą.

Jaką walutę zabrać do Maroka?

Możesz zabrać ze sobą dirhamy marokańskie, jednak nie musi to być konieczne. W sklepach i hotelach możesz płacić kartą wielowalutową, a jeśli potrzebujesz gotówki, żeby kupić coś na ulicy – możesz wypłacić dirhamy z bankomatu używając również karty wielowalutowej.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!