Kurs dinara libijskiego LYD/PLN | Waluta Libii cena i wykres LYD/USD

Libia była niegdyś częścią Imperium Osmańskiego i wówczas jednostką płatniczą i oficjalną walutą tego kraju był osmański piastr. Jednak z czasem wprowadzono inne waluty Libii, a dziś obowiązuje w tym kraju dinar libijski.

dinar libijski

dinar libijski

LYD

0,8643 zł

0,2046 USD
Ceny na wykresie podawane są w polskich złotówkach

Libia – afrykański kraj

Libia jest położona w północnej części Afryki, nad zatoką Wielka Syrta, stanowiącą część Morza Śródziemnego. Jej stolicą jest Trypolis. Państwo graniczy z Egiptem, Sudanem, Czadem, Nigerią, Algierią (dinar, DZD) oraz Tunezją (dinar tunezyjski, TND). Pomimo istniejących walorów turystycznych, Libia jak dotychczas nieznacznie utrzymuje się z zagranicznych turystów, choć w przyszłości może się to zmienić.

Libia, położenie geograficzne

Historia dinara libijskiego

Do 1844 roku obowiązującą walutą Libii, a właściwie terenu, gdzie dziś znajduje się Państwo Libia, był osmański piastr. Później został on zastąpiony złotą lirą, ale Libijczycy bili własne monety wykorzystywane lokalnie. Kiedy Libia dostała się pod włoską okupację, lira turecka została zastąpiona lirą włoską, a po podziale jej terytorium na część francuską i brytyjską, obowiązującymi walutami stały się odpowiednio frank francuski oraz lira emitowana przez brytyjskie władze wojskowe.

Kiedy w 1951 roku Libia odzyskała niepodległość, wprowadziła nową walutę – funta libijskiego, który dzielił się na 100 piastrów i 1000 miliemów. Dwadzieścia lat później do władzy doszedł Muammar Kadafi, który doprowadził do tego, że funta libijskiego zastąpił dinar libijski, w stosunku 1:1. Millemy zastąpiono zaś dirhamami.

Emisja pieniądza w Libii

Bank Centralny Libii odpowiada za emisję dinara libijskiego, który w obiegu występuje w postaci monet i banknotów. Jeden dinar dzieli się na 1000 dirhamów. Monety występują w nominałach 1, 5, 10, 20, 50, 100 dirhamów oraz ¼ dinara i ½ dinara. Banknoty natomiast mają nominały ¼ dinara, ¼ dinara, 1 dinar, 5, 10, 20 oraz 50 dinarów. Pomimo, że bardzo rzadko w Libii mieszkańcy posługują się monetami o nominałach poniżej 50 dirhamów, to pozostają one prawnym środkiem płatniczym.

Gdzie kupić dinara libijskiego?

O dinara Libii może być trudno w kantorach stacjonarnych w Polsce. Ewentualnie te w większych miastach mogą nimi dysponować.

Jaką walutę zabrać do Libii?

Idealnie jest mieć ze sobą dolary libijskie, jednak jeśli nie uda Ci się ich kupić przed podróżą – rozważ wzięcie walut bardziej międzynarodowych, takich jak: dolary czy euro.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)