Kurs franka Dżibuti (DJF/PLN) | Wykres i cena (DJF/USD)

Oficjalną jednostką płatniczą używaną w Dżibuti jest frank Dżibuti. Jaka jest jego historia oraz jakie monety i banknoty tej waluty znajdują się obecnie w obiegu?

Afrykańskie państwo Dżibuti

We wschodniej części Afryki znajduje się Republika Dżibuti. Kraj ten powszechnie nazywany jest po prostu Dżibuti. Ma dostęp do Zatoki Adeńskiej i cieśniny Bab al-Mandab. Sąsiaduje z Somalią, Etiopią i Erytreą. 

Nie zawsze Dżibuti nosiło taką nazwę. W przeszłości była to Somalia Francuska i Francuskie Terytorium Afarów i Isów. Z uwagi na fakt, że tereny te były zależne od Francji, wprowadzono na nich walutę franka.

frank Dżibuti

frank Dżibuti

DJF

2,3334 zł

Cena za 100 jedn. / 0,5524 USD
Ceny na wykresie podawane są w polskich złotówkach

Jak powstał frank Dżibuti?

Zanim w Dżibuti zaczęto posługiwać się przy płatnościach frankiem Dżibuti, istniały inne waluty: Maria Teresa Talar, frank francuski i rupia indyjska. W 1884 roku na terytorium zajmowanym dziś przez Dżibuti wprowadzono franka francuskiego jako oficjalną walutę tego kraju, jako że był on częścią francuskiej kolonii Somalialand. Franka wybito we Francji i wysłano do kolonii. Walutę emitowano w monetach i banknotach. Rupia indyjska istniała w Dżibutii pod koniec XVIII wieku i w XIX wieku. Wykorzystywano ją jednak niemal wyłącznie w przybrzeżnym regionie kraju, ponieważ była ona powszechnie stosowanym środkiem płatniczym w handlu międzynarodowym morskim. Kolejną wspólną walutą w obiegu była Maria Teresa Thaler, która weszła do gospodarki Dżibuti przez sąsiednią Etiopię. Była wykorzystywana przez około pół wieku. 

Ostatecznie w 1949 roku w Dżibuti wprowadzono franka Dżibuti. 18 kwietnia w tym samym roku został utworzony Bank Centralny Dżibuti, który ma obowiązek regulowania inflacji waluty i uprawniony jest on do emisji franka Dżibuti.  

Obecnie kurs franka Dżibuti jest powiązany trwale z kursem dolara amerykańskiego. 1 dolar USD można wymienić na 177,721 franków Dżibuti.

Zobacz inne waluty krajów zależnych od Francji: kurs franka CFA BEAC, notowania franka CFA BCEAO czy kurs franka Burundyjskiego.

Frank Dżibuti w obiegu

W Dżibuti mieszkańcy czy przyjezdni goście posługują się przy realizacji różnych transakcji frankiem Dżibuti. Jeden frank dżibutyjski, jak często jest on określany, dzieli się na 100 centymów. W obiegu znajdują się monety i banknoty tej waluty. W portfelach mieszkańców Dżibuti są monety o wartości 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 250 i 500 franków Dżibuti. Waluta ta ma również banknoty o wysokich nominałach: 1000, 2000, 5000 i 10 000 franków Dżibuti.

Gdzie kupić franki Dżibuti?

W polskich kantorach może być problem z dostępnością tej waluty. Możliwe, że na lotnisku, bądź większych miastach – będzie możliwe jej dostanie.

Jaką walutę zabrać do Dżibuti?

Jeśli nie uda Ci się zdobyć franków dżibutyjskich przed podróżą – warto uzbroić się w dolary lub euro, i dokonać wymiany po przylocie na miejsce.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!