Kurs franka burundyjskiego (BIF/PLN) | Wykres i cena (BIF/USD)

Jedną z mniej znanych i przez to egzotycznych walut na świecie jest frank burundyjski. Gdzie obowiązuje jako waluta oficjalna i jaka jest jego historia.

Burundia – co to za kraj?

W Afryce znajduje się kraj bez dostępu do morza – Burundia, który właściwie jest Republiką Burundii. Położony jest nad jeziorem Tanganika. Graniczy z takimi krajami jak Rwanda (frank rwandyjski), Tanzania (szyling tanzański) i Demokratyczna Republika Konga (frank kongijski). Stolicą jest Bużumbura.

Kraj ten wyrósł z założonego w XVI lub XVII wieku na tym samym terenie królestwa Urundi. Przetrwało ono aż do podboju kolonialnego. Od 1896 roku kraj opanowany został przez Niemców, a od 1903 roku współtworzył Niemiecką Afrykę Wschodnią. Później stał się własnością Belgii i wraz z Rwandą po I wojnie światowej tworzył belgijskie terytorium mandatowe Ligi Narodów pod nazwą Ruanda-Urundi. Od 1962 roku istniała tu niepodległa monarchia konstytucyjna, a od 1966 roku – republika Burundi.

frank burundyjski

frank burundyjski

BIF

0,1473 zł

Cena za 100 jedn. / 0,0349 USD
Ceny na wykresie podawane są w polskich złotówkach

Frank burundyjski – waluta Burundi

Oficjalną jednostką monetarną Burundi jest frank burundyjski. Wprowadzony został jako waluta burundyjska w 1916 roku, w trakcie trwania okupacji belgijskiej. Wcześniej obowiązywały tu wschodnio-afrykańskie rupie. Kiedy tereny te przejęli Belgowie, powszechnie używaną walutą były franki belgijskie. Trwało to do około 1960 roku, a niedługo później przedstawiano obywatelom nową walutę – franka burundyjskiego, którego właściwa emisja rozpoczęła się w 1964 roku.

Monety i banknoty franka burundyjskiego

Monety franka burundyjskiego w obiegu mają nominały 1, 5 i 10 franków, z czego dwie pierwsze wybijane są z aluminium, a moneta 10-frankowa wytwarzana jest z mieszanki miedzi i niklu.

Banknoty franków burundyjskich mają nominały 10, 20, 50, 100, 500, 1000, 2000, 5000 oraz 10 000 franków, a na awersie każdego z nich mieści się wizerunek księcia Rwagasore oraz gmach Parlamentu Państwa Burundi. Dodatkowo banknot o nominalne 10 000 franków burundyjskich ozdobiony przy tym podobizną księcia Rwagasore wraz z prezydentem Melchiorem Ndadaye. Na rewersie widnieją nadruki związane z florą i zabytkami Burundi. 

Choć 1 frank burundyjski dzieli się na 100 centymów, to nie ma monet ani banknotów o takiej jednostce.

Gdzie kupić franka burundyjskiego?

W niewielu kantorach stacjonarnych jest możliwość kupna franków burundyjskich. Wydają się to być kantory w większych miastach, takich jak: Warszawa, Katowice.

Jaką walutę zabrać ze sobą do Burundi?

Jeśli nie uda Ci się zdobyć franków burundyjskich – weź ze sobą dolary amerykańskie, bądź euro. Wymiany dokonasz na miejscu.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!