Kursy walut Kursy walut egzotycznych

Kurs franka kongijskiego (CDF/PLN) | Wykres i cena (CDF/USD)

Rodzina z Kongo Źródło: Follow Alice / Pexels

Kongo jest afrykańskim krajem, drugim pod względem powierzchni i trzecim co do liczby ludności państwem Afryki. Jego jednostką walutową jest frank kongijski.

frank kongijski (Dem. Republika Konga)

frank kongijski (Dem. Republika Konga)

CDF

0,1420 zł

Cena za 100 jedn. / 0,0349 USD
Ceny na wykresie podawane są w polskich złotówkach

Kalkulator walut - CDF/PLN

  • Ilość:

  • Waluta:

Zamieniam na:

  • Wynik

    0,1420 PLN
  • Wartość w USD

    0,0349 USD

Historia Konga i jego waluty

Kongo, a właściwie Demokratyczna Republika Konga powstała w regionie, który zamieszkiwały w dawnych czasach plemiona myśliwsko-zbierackie. Na północy byli to Pigmeje, na południu plemiona spokrewnione z Buszmenami. Kiedy w I tysiącleciu p.n.e. zaczęły napływać ludy Bantu, rdzenni mieszkańcy musieli im ustąpić. Już w okresie średniowiecza zaczęły pojawiać się tu niewielkie państewka.

W XV wieku kongijski władca Nzinga-a-Nkwu przyjął chrześcijaństwo i związał się z Portugalią. Kongo miało wówczas cenne surowce, którymi handlowano – kość słoniową, miedź oraz niewolników. Odpływ ludności z terenów dzisiejszego Konga spowodował, że kraj się wyludnił, a więzi społeczne uległy degradacji.

W XIX wieku doszło do inwazji europejskiej w Afryce. Belgijski król Leopold II w 1884 roku został uznany za suwerena Wolnego Państwa Konga. Z czasem Kongo stało się kolonią belgijską, jako Kongo Belgijskie. Rządy kolonialne doprowadziły do masowych śmierci mieszkańców.

Belgia zaczęła tracić kontrolę nad swoją kolonią po II wojnie światowej. Afrykanie wkrótce przejęli władzę – w 1960 roku. Chwiejne rządy zakończyły się dwukrotnym zamachem stanu, aż w końcu w 1965 roku objął je Mobutu. Rozwiązał parlament i partie polityczne oraz zawiesił konstytucję. Powstał system monopartii Ludowego Ruchu Rewolucji. Trwał do czasu, aż rządom dyktatora zagroził zbrojnie Front Wyzwolenia Narodowego Konga, wspierany przez Angolę (kurs kwanza). W 1990 roku doszło do nieznacznej demokratyzacji, a w 1994 roku wprowadzono nową, tymczasową konstytucję. W połowie lat 90. ludność plemienia Tutsi opanowała znaczną część wschodniego Zairu, jak wówczas nazywało się państwo. Doszło do otwartej wojny domowej. Po obaleniu Mobutu w 1997 roku krajowi przywrócono nazwę Kongo. Nadal jednak nie zapanował tam pokój. Od 1999 roku w Kongo działa misja stabilizacyjna Narodów Zjednoczonych MONUSCO.

Frank kongijski jest oficjalną walutą w dzisiejszym Kongo, ale jego historia jest znacznie dłuższa. Po raz pierwszy został wprowadzony do obiegu w 1887 roku, kiedy to Demokratyczna Republika Konga była belgijską kolonią. Wówczas frank kongijski odpowiadał wartości franka belgijskiego.

W latach 1916-1960 funkcjonował nie tylko jako waluta Konga, ale także Rwandy (frank rwandyjski) i Burundi. Pozostał w obiegu aż do uzyskania przez Demokratyczną Republikę Konga niepodległości w 1967 roku. Wówczas do obiegu wprowadzono nową walutę – monetę zair.

W 1997 roku powrócił do obiegu frank kongijski, który odpowiadał 100 000 zairom. Wysoki poziom inflacji spowodował, że zaprzestano bicia monet zairów – stało się to nieopłacalne.

Krajami sąsiadującymi z Demokratyczną Republiką Kongo są:

Frank kongijski – co to za waluta?

Frank kongijski, oznaczany według kodu ISO 4217 jako CDF, jest oficjalną jednostką walutową w Demokratycznej Republice Konga. Centralny Bank Konga jest uprawniony do emisji tej jednostki. Jeden frank dzieli się na 100 centymów.

Zobacz także notowania CFA BEAC.

Dostępne banknoty i monety franka kongijskiego

W obiegu w Demokratycznej Republice Konga znajdują się banknoty franka kongijskiego o nominałach 1, 5, 10, 20, 50 centymów oraz 1, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 5000, 10 000 i 20 000 franków. Obecnie nie ma monet franków kongijskich, ani centymów.

Pierwsze banknoty franka kongijskiego z drugiej serii, powszechnie akceptowanej w Demokratycznej Republice Konta, wyemitowane zostały w lipcu 1998 roku. Awers i rewers banknotów przedstawia symbole i wydarzenia, jakie związane są z historią i kulturą tego kraju. Między innymi będą to wizerunek antylopy, słonia czy lwa, wulkan Nyiragoingo, wodospady Kamwanga czy tancerze Pende.

Gdzie kupić franka kongijskiego?

Przy zakupie franka kongijskiego trzeba zwrócić uwagę, jaka to edycja banknotów. Akceptowane są bowiem tylko te z nowych edycji – bilon nie jest w użytku.

Jaką walutę zabrać do Konga?

W większych sklepach, restauracjach i w hotelach najczęściej można płacić dolarami amerykańskimi. Nie trzeba więc zabierać franków kongijskich, ponieważ USD można na nie wymienić na miejscu. Dolary muszą być w dobrym stanie i wyemitowane po 2001 roku.  Z euro jest inaczej. Jedynie w Kinszasie można wymienić europejską walutę na walutę lokalną.

Co istotne, przy wyjeździe z Konga nie można wywozić miejscowej waluty. Dlatego najlepiej stopniowo wymieniać walutę, zgodnie z aktualnymi potrzebami.