Funt syryjski kurs SYP/PLN | Waluta Syrii i wykres SYP/USD

Walutą obiegową w Syrii jest funt syryjski. Według kodu ISO 4217 oznaczany jest on symbolem SYP.

funt syryjski

funt syryjski

SYP

0,0017 zł

0,0004 USD
Ceny na wykresie podawane są w polskich złotówkach

Syria – opis kraju

Syria, a właściwie Syryjska Republika Arabska to państwo arabskie, znajdujące się na Bliskim Wschodzie. Graniczy kolejno z Turcją, Irakiem, Jordanią, Libanem i Izraelem. Stolica kraju znajduje się w Damaszku. Syria ma 185 tys. km2 powierzchni, na której żyje niemal 17,6 mln mieszkańców. Obecnie znajduje się w stanie wojny.

Historia Syrii

Syria może poszczycić się bardzo bogatą historię. Pierwsze państwo na tych terenach to Ebla, o której wzmianki datowane są na około 2500 r. p.n.e. Z czasem teren ten stał się prowincją rzymską, która została podbita w roku 64 p.n.e. przez Pompejusza. Pozostawała pod panowaniem bizantyjskim do 634-637 roku, kiedy podbili ją Arabowie. W 661 roku Damaszek, dzisiejsza stolica Syrii, stał się stolicą kalifatu Umajjadów. W związku z tym stał się on centrum kulturalnym dla przedstawicieli świata islamu. Jednak Abbasydzi przenieśli stolicę do Bagdadu, a Syria straciła na znaczeniu po 750 roku. W 877 roku została przyłączona przez Tulunidów do Egiptu. W kolejnych latach na terenie Syrii toczyły się walki dynastii egipskich z Mongołami, krzyżowcami czy z Bizancjum. Mocno odbiło się to na kraju, który się wyludnił.

Jakby tego było mało, z początkiem XV wieku w wyniku najazdu wojsk Timura spustoszona została północna Syria. W 1517 roku kraj włączono do Imperium Osmańskiego. W 1831 roku zajęły go wojska paszy Egiptu, Muhammada Alego. Na skutek nacisków ze strony europejskich mocarstw Egipt oddał Syrię na korzyść Turcji w 1840 roku.

Na początku XX wieku na mocy traktatu wersalskiego tureckie posiadłości znajdujące się na Bliskim Wschodzie, wraz z Syrią oddano pod panowanie francusko-brytyjskie. W 1920 roku Kongres Narodowy proklamował niepodległość Wielkiej Syrii, której królem został Fajsal I. Po podziale Bliskiego Wschodu w kwietniu 1920 roku, Wielka Syria wraz z Libanem (kurs funta libańskiego) przypadła Francji. To rozpoczęło erę rozdzielenia kraju. Wielka Syria została podzielona na Wielki Liban oraz 4 małe państwa: Damaszek, Aleppo, Latakię i Dżabal ad-Duruz. W 1925 roku Damaszek i Aleppo połączono, tworząc Państwo Syrii. W 1936 roku podpisano traktat zobowiązujący Francję do przyznania Syrii pełnej niepodległości. Stało się to dopiero w 1941 roku za sprawą komitetu Wolna Francja. W 1944 roku do państwa przyłączono Latakię i Dżabal ad-Duruz. Ostatecznie dwa lata później wojskowe oddziały brytyjskie i francuskie opuściły Syrię.

Nie oznaczało to rozpoczęcia spokojnych czasów dla mieszkańców, bo już dwa lata później wojska syryjskie wzięły udział w I wojnie z Izraelem. Wielokrotnie w połowie XX wieku miały miejsce zamachy stanu w Syrii. Od stycznia 2011 roku trwa ta wojna domowa.

Historia funta syryjskiego

Jeszcze przed I wojną światową na terenie dzisiejszej Syrii mieszkańcy płacili w sklepach i punktach usługowych oraz prowadzili wszelkie rozliczenia z wykorzystaniem tureckiej liry. Wszystko dlatego, że tereny te były częścią Imperium Osmańskiego. Natomiast po I wojnie światowej wprowadzono tu funta egipskiego.

Po przejęciu w 1920 roku Syrii przez Francję, wprowadzono na tym terytorium funta syryjskiego.  Jeszcze do 1998 roku w Syrii w obiegu znajdowały się funty w postaci banknotów o nominałach 1, 5, 10, 25 funtów, ale zostały one wycofane z uwagi na wysoką inflację.

Od 2009 roku stopniowo Central Bank of Syria, czyli bank centralny Syrii emituje serię nowych banknotów, składającą się z nominałów 50, 100, 200, 500 i 1000 oraz 2000 funtów. 24 stycznia 2021 roku bank ten wyemitował nowy banknot obiegowy o nominale 5000 funtów, gdzie na awersie znajduje się syryjski żołnierz, który oddaje hołd fladze syryjskiej, a na rewersie jest fresk ze Świątyni Baalshamina w Palmirze.

Funt syryjski jako waluta Syrii

Oficjalną jednostką walutową Syrii jest funt syryjski. Jeden funt dzieli się na 100 piastrów. Obecnie w obiegu znajdują się monety o nominale 1, 2, 5, 10, 25 i 50 funtów oraz banknoty o nominałach 50, 100, 200, 500, 1000 i 2000 funtów.

Gdzie kupić funta syryjskiego?

Ciężko w Polsce o funta syryjskiego w kantorach stacjonarnych. Możliwe, że będzie dostępny w większych miastach lub na lotniskach.

Jaką walutę zabrać do Syrii?

Najlepszym rozwiązaniem jest wziąć ze sobą dolary amerykańskie lub euro, a samej wymiany dokonać na miejscu na lotnisku, lub w mieście.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!