Funt libański kurs LBP/PLN | Waluta Libanu i wykres LBP/USD

Oficjalną walutą Libanu jest funt libański, który według kodu ISO 4217 oznaczany jest jako LBP.

funt libański

funt libański

LBP

0,0277 zł

Cena za 100 jedn. / 0,0066 USD
Ceny na wykresie podawane są w polskich złotówkach

Liban – kraj na Bliskim Wschodzie

Właściwie oficjalną nazwą Libanu jest Republika Libańska. Państwo to znajduje się na terenie zachodniej Azji, na Bliskim Wschodzie. Ma dostęp do Morza Śródziemnego. Jego stolicą jest Bejrut, a graniczy z Syrią i Izraelem. Cały kraj ma 10,5 tys. km2 powierzchni i zamieszkuje go około 4,5 mln osób. Na czele Libanu stoi prezydent, a władzę ustawodawczą sprawuje jednoizbowy parlament.

Historia Libanu

Na terenie dzisiejszego Libanu w starożytności znajdowała się Fenicja. Teren ten przechodził z rąk do rąk od VII w. p.n.e. znajdował się pod panowaniem Asyrii, Babilonii, Persji, Macedonii, Ptolemeuszy i Seleucydów. Wchodził w skład rzymskiej prowincji Syrii, a już pod koniec IV wieku naszej ery znalazł się w granicach Bizancjum. W VII wieku został podbity przez Arabów. Władali nim Tulunidzi, Ichszydydzi i Fatymidzi. Był zajmowany przez krzyżowców i mameluków z Egiptu. W XVI wieku dzisiejszy Liban stał się częścią Imperium Osmańskiego.

Od 1861 roku Liban miał autonomię w obrębie państwa tureckiego. W czasie I wojny światowej znalazł się pod okupacją Francji i Wielkiej Brytanii.

Od 1920 roku na mocy postanowień konferencji w San Remo znalazł się w obrębie terytorium mandatowego Francji, które następnie zostało przekształcone w republikę.

Ostatecznie w 1941 roku Liban ogłosił formalnie niepodległość, uznaną dwa lata później.

W 1958 roku doszło do walk pomiędzy rządem maronickim a muzułmańskimi rebeliantami. Interwencję w Libanie podjęły wówczas wojska amerykańskie na prośbę szefa rządu.

W latach 1975-1990 Liban pogrążył się w wojnie domowej. W 1989 roku władzę w kraju przejęli politycy prosyryjscy.

W pełni wolnym państwem Liban stał się w 2005 roku, kiedy po niemal 30 latach okupacji syryjskiej władzę objął antysyryjski blok. Latem 2006 roku Liban zaatakowały wojska izraelskie, w wyniku czego południowy Liban znalazł się pod okupacją. Syria ostatecznie w 2008 roku uznała niepodległość Libanu.

Historia waluty Libanu

Powszechnie wykorzystywaną walutą w Libanie jest funt libański, który został wprowadzony do obiegu w 1941 roku. Zanim do tego doszło, jeszcze przed I wojną światową w kraju tym obowiązywała lira turecka. To całkowicie zrozumiałe, ponieważ wówczas teren Libanu był częścią imperium osmańskiego. Po I wojnie światowej w kraju wprowadzono z kolei funta egipskiego, ale kiedy Egipt utracił swoją kontrolę nad terytorium dzisiejszego Libanu, zyskała ją Francja i wprowadziła walutę funta syryjskiego.

Od 1924 roku Liban bił własne monety, a od 1925 roku rozpoczął emisję własnych banknotów.

Informacje o funcie libańskim

W obiegu w Libanie znajdują się zarówno monety, jak i banknoty funtów libańskich. Jeden funt dzieli się na 100 piastrów. Ludność posługuje się monetami o nominałach: 50, 100, 250, 500 funtów oraz banknotami o nominałach 1000, 5000, 10 000, 20 000, 50 000 i 100 000 funtów libańskich.

Banknoty funtów libańskich mają minimalistyczną grafikę – przedstawiają prymitywne krajobrazy, a poszczególne nominały różnią się przede wszystkim kolorem. Każdy banknot ma więc inny, dominujący kolor. Na przykład banknot 50 000 funtów libańskich jest niebieski, 5 000 funtów – różowy, a 1000 funtów – zielony.

Gdzie kupić funty libańskie?

Właściwie funty libańskie są walutą używaną tylko na terenie Libanu i tylko właściwie tam można je kupić.

Jaką walutę wziąć do Libanu?

Osoby wybierające się do Libanu nie muszą kupować funtów libańskich. Z powodzeniem na miejscu będą posługiwać się dolarem amerykańskim. USD jest  bardzo łatwo wymieniany w Libanie i uważany nawet za drugą walutę.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!