Kursy walut Kursy walut egzotycznych

Kurs franka Komorów (KMF/PLN) | Wykres i cena (KMF/USD)

Słoń z Komorów Źródło: Pixabay / Pexels

Niewielkim, wyspiarskim państwem zlokalizowanym u wybrzeży wschodniej Afryki są Komory i to właśnie tam funkcjonuje waluta Frank Komorów (KMF).

frank Komorów

frank Komorów

KMF

0,8672 zł

Cena za 100 jedn. / 0,2129 USD
Ceny na wykresie podawane są w polskich złotówkach

Kalkulator walut - KMF/PLN

  • Ilość:

  • Waluta:

Zamieniam na:

  • Wynik

    0,8672 PLN
  • Wartość w USD

    0,2129 USD

Historia Komorów

Komory, a właściwie według oficjalnych dokumentów Związek Komorów to kraj wyspiarski, położony najdalej na południe członek Ligi Arabskiej. Nazwa Komorów pochodzi od słowa „księżyc”.

Szacuje się, że co najmniej od końca I tysiąclecia naszej ery wyspy wchodzące w skład archipelagu Komory były zasiedlone. Zamieszkiwały je ludy migrujące ze wschodniej Afryki – Bantu oraz przybysze z Persji, Indonezji Półwyspu Indyjskiego.

Na przełomie XV i XVI wieku stopniowo Komory zaczęli zamieszkiwać arabscy kupcy. Wraz z nimi ludność poznała islam i kulturę muzułmańską. Powstały placówki muzułmańskie, które z czasem stały się ważnymi punktami w świecie handlu niewolnikami na wschodnim wybrzeżu Afryki.

Przełomowym momentem w historii archipelagu Komory było odkrycie tych wysp przez Portugalczyków. Żeglarze z Europy przybywali w te strony, niekoniecznie w celach handlowych. Komory były schronieniem dla europejskich piratów.

W 1843 roku Francuzi zajęli wyspę Majotta, a w 1886 roku pozostałe wyspy z archipelagu Komory i ustanowili protektorat Komory. Od 1912 roku istniała kolonia Komory, która w latach 1914-1946 włączona została do kolonii Madagaskar. Rok później zyskała status terytorium zamorskiego Francji, co potwierdziło przeprowadzone w 1958 roku referendum. Dużą autonomię wewnętrzną kraj ten zyskał w 1962 roku i zaczęły powstawać partie polityczne.

W czerwcu 1973 roku w Paryżu podpisano układ francusko-komorski o stopniowej dekolonizacji w ciągu dwóch lat. W referendum, które zostało przeprowadzone w grudniu 1974 roku, zdecydowana większość ludności archipelagu Komory, poza mieszkańcami wyspy Majotta, opowiedziała się za niepodległością wysp. W wyniku tego 6 lipca 1975 roku wyspy jednostronnie proklamowały niepodległość, zaś ich pierwszym prezydentem został A. Abdallah.

Z początkiem 1976 roku Francja uznała niepodległość Republiki Komory, podczas gdy Majotta pozostała terytorium francuskim. Po zamachu stanu i powrotu do władzy Abdallaha proklamowano w 1978 roku Federalną Islamską Republikę Komorów, a następnie system jednopartyjny w 1982 roku. Po śmierci prezydenta w wyniku zamachu, nową głową kraju został Sa’id Muhammad Dżohar, a w referendum z 1992 roku przyjęto nową konstytucję. 

Po wielu perturbacjach politycznych w 2001 roku po referendum zmieniono nazwę federalnej Islamskiej Republiki Komorów na Związek Komorów.

Sprawdź także inne waluty kolonii francuskich: notowania franka Dżibuti.

Stolica, ludność, położenie Komorów

Stolicą Komorów jest Moroni. Liczba ludności kraju liczy sobie 827 000 mieszkańców. Komory znajdują się w północnej części Kanału Mozambickiego, w archipelagu Komorów. Zlokalizowane są pomiędzy północną częścią Madagaskaru, a północno-wschodnią częścią Mozambiku (notowania meticala MZN). Najbliżej Związku Komorów znajdują się Tanzania, Mozambik, Madagaskar i Seszele (kurs rupii seszelskiej).

Historia franka Komorów

Od 1981 roku oficjalną walutą Związku Komorów jest frank Komorów. Kształtowaniem polityki monetarnej kraju oraz emisją pieniądza zajmuje się Centralny Bank Komorów. Na rynku międzynarodowym frank Komorów jest oznaczany jako CF.  Wcześniej, przed 1981 roku, kiedy Związek Komorów znajdował się pod protektoratem Francji, walutą obowiązującą na wyspach był frank francuski.

Frank Komorów był gwarantowany w stosunku do franka francuskiego, po nominalnym kursie wymiany 75 FC do 1 FF. Rada Europejska po przejściu na euro, nie dokonała zmiany umów podpisanych między Francją a Unia Walutowa Afryki Zachodniej. 

Dostępne banknoty i monety franka Komorów

Jeden frank dzieli się na 100 centymów. W obiegu znajdują się monety o nominałach 2, 5, 10, 25, 50 i 100 franków Komorów oraz banknoty – 500, 1000, 2500, 5000 i 10 000 franków Komorów.

Gdzie kupić franka Komorów?

Franki Komorów można nabyć już na lotnisku na wyspie, ale wymiana wiąże się z koniecznością uiszczenia ponad 4 proc. prowizji. Wymiany euro czy dolarów na franka Komorów dokonuje się jedynie w bankach.

Jaką walutę zabrać na Komory?

Najlepiej na Komory zaopatrzyć się w odpowiednią kwotę w euro lub dolarach amerykańskich.