Kurs franka CFP (XPF/PLN) | Wykres i cena (XPF/USD)

W okresie kolonialnym wiele europejskich państw miało swoje zamorskie kolonie. Jednym z nich jest rzecz jasna Francja. Na ich terytoriach funkcjonowały i w wielu przypadkach nadal funkcjonują waluty frankowe. Przykładem jest frank CFP. Gdzie obowiązuje? Jaka jest jego historia?

frank CFP

frank CFP

XPF

3,7549 zł

Cena za 100 jedn. / 0,8891 USD
Ceny na wykresie podawane są w polskich złotówkach

Czym jest frank CFP?

Skrót frank CFP pochodzi od francuskojęzycznego określenia – Colonies Françaises du Pacifique. Oznacza on franka Francuskich Kolonii na Pacyfiku. To waluta nazywana również frankiem pacyficznym, która emitowana jest przez władze francuskie.

Obowiązuje on na terenie dawnych kolonii francuskich na Pacyfiku, a więc w Nowej Kaledonii, w Polinezji Francuskiej oraz na Wallis i Futuna. Wszystkie wskazane kraje są terytoriami zależnymi Francji. Sprawdź także franki obowiązujące w Afryce.

Historia franka CFP

Waluta terytoriów francuskich na Pacyfiku obowiązuje od 1945 roku. Wówczas to w koloniach francuskich wprowadzono franki, a od 1949 roku ich wartość powiązano stałym kursem wymiany z dolarem amerykańskim, a potem z frankiem francuskim. Od 1999 roku wartość franka CFP uzależniona jest od kursu euro. Obowiązuje stały kurs CFP do euro i wynosi on: 1 XPF – 0,00838.

Monety i banknoty w obiegu

Jeden frank CFP dzieli się na 100 centymów, a w obiegu są zarówno monety, jak i banknoty tej waluty. Banknoty mają nominały 500, 1000, 5000 i 10 000 franków CFP. 

W obiegu znajdują się dwa zestawy monet franka CFP – jeden emitowany dla Polinezji Francuskiej oraz drugi emitowany dla Nowej Kaledonii oraz Wallis i Futuny. Niezależnie od tego, z jakim zestawem mamy do czynienia, składają się one z monet o nominałach: 1, 2, 5, 20, 50 i 100 franków CFP. Monety te mają wspólne awersy, ale różnią się rewersami. We wszystkich byłych koloniach francuskich można płacić każdą z tych monet franka CFP.

Gdzie kupić franki CFP?

W Polsce będzie Ci ciężko kupić franki CFP. Może we Francji, z racji tego, że jest to kraj sprawujący władzę nad Nową Kaledonią czy Polinezją Francuską.

Jaką walutę zabrać ze sobą na wyspy Oceanu Spokojnego Południowego?

Weź ze sobą walutę Unii Europejskiej, dolary amerykańskie, dolary australijskie czy nowozelandzkie, a następnie dokonaj ich wymiany w lokalnym kantorze lub na lotnisku.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!