Kurs dolara Trynidadu i Tobago TTD/PLN | Waluta Trynidadu i Tobago

Wyspiarskie państwo Trynidad i Tobago posługuje się walutą dolara Trynidadu i Tobago. Jakie pieniądze znajdują się w obiegu?

dolar Trynidadu i Tobago

dolar Trynidadu i Tobago

TTD

0,6124 zł

0,1450 USD
Ceny na wykresie podawane są w polskich złotówkach

Trynidad i Tobago

W Ameryce Południowej znajduje się wyspiarskie państwo Trynidad i Tobago. Jak sama nazwa wskazuje, kraj obejmuje dwie główne wyspy – jedna do Trynidad, druga to Tobago, ale prócz nich jest też szereg mniejszych wysepek. Wszystkie należą do archipelagu Małych Antyli.

Stolicą Trynidadu i Tobago jest Port-of-Spain. Większa z wysp, Trynidad, położona jest u wybrzeży Wenezueli (VES/PLN) i stanowi przedłużenie Gór Karaibskich.

Wyspy te zostały odkryte przez Krzysztofa Kolumba i od 1532 roku były kolonizowane przez Hiszpanów, którzy uprawiali tu tytoń i kakao. W kolejnych wiekach wyspy przechodziły z rąk do rąk, pod władanie kolejno Księstwa Kurlandii, Francji, Wielkiej Brytanii. W 1962 roku Trynidadowi i Tobago przyznano niepodległość w ramach brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Do 1976 roku formalnie głową kraju była brytyjska królowa, ale później wprowadzono tu ustrój republikański.

Trynidad i Tobago na mapie

Waluta Trynidadu i Tobago

Dolar Trynidadu i Tobago jest oficjalną, powszechnie uznawaną walutą. Został on wprowadzony do obiegu 1 stycznia 1964 roku. Wcześniej posługiwano się w tym kraju dolarem Trynidadu, a na sąsiedniej wyspie – dolarem Tobagońskim.

W czasach kolonizacji wysp przez Hiszpanów mieszkańcy posługiwali się dolarem hiszpańskim, który obowiązywał mniej więcej do drugiej połowy XIX wieku, razem z dolarem meksykańskim. Oba dolary były oficjalną walutą w Trynidadzie i Tobago. Po 1838 roku Trynidad i Tobago przyjęło formalnie szterlinga, jako walutę i prawny środek płatniczy.

Od 1949 roku wprowadzono na wyspach dolara brytyjskiego Indii Zachodnich. Brytyjski funt szterling został ostatecznie zastąpiony nową monetą dziesiętną w 1955 roku. Nowy cent był równy połowie starego pensa.

Jeden dolar Trynidadu i Tobago dzieli się na 100 centów. Według kodu ISO 4217 jest on określany symbolem TTD.

Obecnie w obiegu znajdują się monety o nominałach 5, 10, 25 i 50 centów oraz banknoty dolara Trynidadu i Tobago o nominałach 1, 5, 10, 20 i 100 dolarów. Emisją pieniądza na wyspach zajmuje się Centralny Bank Trynidadu i Tobago.

Monety znajdujące się w obiegu mają na awersie herb Trynidadu i Tobago. Na rewersie widnieją zwierzęta lub rośliny występujące na wyspach. Wszystkie banknoty na awersie mają herb Trynidadu i Tobago, a na rewersie widnieje bank centralny.  Poszczególne banknoty są w innym kolorze – nominał 1 dolara jest czerwony, 5 dolarów – zielony, 10 dolarów szary, 20 dolarów fioletowy, 50 dolarów złoty, a 100 dolarów – niebieski.

Gdzie kupić dolary Trynidadu i Tobagu?

Na pewno dostępne będą w obu Amerykach. W Polsce – raczej są zbyt egzotyczne, żeby je dostać w kantorze stacjonarnym.

Jaką walutę zabrać do Trynidadu i Tobago?

Jeśli nie będziesz miał ich lokalnych dolarów – weź ze sobą dolary amerykańskie, a po przylocie znajdź lokalny kantor.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!