Kurs dinara jordańskiego (JOD/PLN)

Jordania, a właściwie Jordańskie Królestwo Haszymidzkie, jest państwem położonym w Azji, na Bliskim Wschodzie, graniczącym z Izraelem, Palestyną, Syrią, Irakiem i Arabią Saudyjską. Przyjętą walutą w tym kraju jest dinar jordański.

Historia waluty jordańskiej

Dinar jordański jest oficjalną walutą Jordanii od 1949 roku. Po uzyskaniu przez królestwo niezależności 25 maja 1946 roku powstała uchwała tymczasowa z 1949 roku dotycząca wydania nowej waluty narodowej. Wcześniej Jordańczycy posługiwali się funtem palestyńskim. Powstała także Rada Walutowa Jordanii, która podjęła się zadania polegającego na wydaniu waluty tego kraju na terenie całego królestwa. Od 1 lipca 1950 roku dinar jordański uznawany jest za oficjalną walutę w królestwie. Do 1992 roku miał on dwa różne nominały, w zależności od języka. W języku arabskim dinar dzielił się na filsy, kirszy, dirhamy i dinary. Z kolei w języku angielskim jedynie na filsy i dinary. Od 1992 roku nieużywane są już filsy i dirhamy.

dinar iracki

dinar iracki

IQD

0.2704 zł

Cena za 100 jedn.

Ceny na wykresie podawane są w Dolarach amerykańskich

Monety i banknoty w obiegu

Jeden dinar jordański dzieli się na 100 piastrów. Międzynarodowy kod waluty w systemie ISO 4217 to JOD. Obecnie za jednego dinara jordańskiego w kantorze trzeba zapłacić około 5-5,50 zł. Monety w Jordanii występują w nominałach: 0,5 piastra, 1 piastr, 2,5 piastra, 5 piastrów, 10 piastrów, ¼ dinara (25 piastrów), ½ dinara (50 piastrów). Są również w obiegu banknoty dinarowe o nominale 1, 5, 10, 20 i 50 dinarów.

Emisją banknotów dinarów jordańskich zajmuje się Centralny Bank Jordanii. Obecnie awersy banknotów ozdobione są:

  • 1 dinar – portret króla Hidżazu,
  • 5 dinarów – portret króla Królestwa Transjordanii,
  • 10 dinarów – portret króla Jordanii w latach 1951-1952,
  • 20 dinarów – portret króla Husajna I z dynastii Haszymidów,
  • 50 dinarów – portret króla Abdullaha z dynastii Haszymidów.

Na rewersie banknotów dinarów jordańskich znajdują się ważne budowle Jordanii.

Dane geograficzne

Jordania jest państwem graniczącym z Izraelem, Palestyną, Syrią, Irakiem i Arabią Saudyjską. Jordania posiada ograniczony dostęp do morza Morza Czerwonego dzięki Zatoce Akaba. Stolicą państwa jest Amman. Kraj zajmuje powierzchnię 88 794 km², a zamieszkuje go ludność w liczbie 7 131 000.

Jordania

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Zainstaluj aplikację Kursy walut×