Kurs dinara irackiego IDQ/PLN | Waluta Iraku cena i wykres IDQ/USD

Oficjalną walutą Iraku jest dinar iracki, który dzieli się na 1000 filsów. Według kodu ISO 4 217 waluta ta jest oznaczona kodem IQD.

Historia waluty

Zanim do obiegu w 1932 roku w Iraku wszedł dinar iracki, obowiązującą walutą była rupia indyjska, która stanowiła oficjalną jednostkę pieniężną od czasu brytyjskiej okupacji kraju podczas I wojny światowej. Wymiana rupii na dinara nastąpiła po kursie 1 dinar odpowiadający 11 rupiom. Co ciekawe, w wyniku wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku, z powodu sankcji ONZ i sankcji nałożonych na Irak przez USA nowe banknoty dinarowe bardzo szybko się zdewaluowały, przez co pod koniec 1995 roku za 1 dolara amerykańskiego na czarnym rynku należało zapłacić aż 3000 dinarów irackich.

dinar iracki

dinar iracki

IQD

0,3171 zł

Cena za 100 jedn. / 0,0751 USD
Ceny na wykresie podawane są w polskich złotówkach

Po obaleniu Saddama Husseina, podczas inwazji na Irak w 2003 roku obowiązywała waluta tymczasowa. Władze Koalicji wydały nowe monety i banknoty irackiego dinara, przy czym banknoty wydrukowała brytyjska drukarnia zabezpieczająca De La Rue.

Pieniądze w obiegu

W portfelach Irakijczyków znajdują się monety i banknoty dinarów irackich. Wybijane są monety o nominale 25, 50 i 100 dinarów. Od 2004 roku monety te są wybijane: 25 dinarów w brązie, 50 dinarów w mosiądzu, a 100 dinarów w stali niklowanej. Przedstawiają abstrakcyjną mapę Iraku i jego głównych rzek. Banknoty emitowane przez Centralny Bank Iraku mają nominały 250, 500, 1000, 5000, 10 000, 25 000 oraz 50 000 dinarów irackich. Banknoty nie mają już wizerunku byłego prezydenta, Saddama Husajna i zawierają napisy w języku arabskim i kurdyjskim.

Na poszczególnych nominałach znajdują się:

  • 50 dinarów – banknot fioletowy, awers – silosy zbożowe w Basrze, rewers – palmy daktylowe,
  • 250 dinarów – banknot niebieski, awers – astrolabium, rewers – spiralny minaret Wielkiego Meczetu w Samarze,
  • 500 dinarów – banknot niebiesko-zielony, awers – Dukan Dam na Mały Ząb rzeki, rewers – Lamassu, asyryjska rzeźba uskrzydlonego byka,
  • 1000 dinarów – banknot brązowy, awers – złoty dinar, rewers – Mustansiriya Madrasah, Bagdad,
  • 5000 dinarów – banknot ciemnoniebieski, awers – Geli Ali Beg i jego wodospad, rewers – twierdza Al-Ukhaidir,
  • 10 000 dinarów – banknot zielony, awers – rzeźbiarz Jawad Saleem`s Monument of Freedom na Placu Wyzwolenia w Bagdadzie, rewers – garbata wieża meczetu Great Nurid w Mosul,
  • 25 000 dinarów – banknot czerwony, awers – kurdyjski rolnik trzymający dzban, traktor i złotą monetę dinara, rewers – rzeźbienie Kodeksu króla Hammurabiego,
  • 50 000 dinarów – banknot brązowy, awers – koło wodne na rzece Eufrat, palmy i wodospad Gali Ali Beg, rewers – rybacy, tradycyjny dom z trzciny na mezopotamskich bagnach, rzeki Eufrat i Tygrys na mapie.

Dane geograficzne

Irak jest państwem arabskim leżącym na Bliskim Wschodzie, a dokładniej nad Zatoką Perską. Stolicą jest Bagdad. Powierzchnia 438 317 km², którą zamieszkuje populacja 38 858 000 osób. Sąsiaduje m.in. z Syrią, Jordanią, Turcją. 

Mapa Iraku

Gdzie kupić dinara irackiego?

Możesz napotkać nie lada problem z zakupem, bądź sprzedażą dinara irackiego w Polsce. Może być dostępny w wybranych kantorach, jednak na pewno nie w każdym. Warto rozważyć wymianę na dinara na lotnisku tuż po wylądowaniu.

Jaką walutę zabrać do Iraku?

W Iraku zapłacisz dinarem irackim, jednak jeśli nie uda Ci się go zdobyć przed podróżą – polecane jest wzięcie ze sobą dolarów amerykańskich i wymiana ich już na miejscu.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!