Ghana cedi kurs GHS/PLN | Waluta Ghany i wykres SHS/USD

Oficjalną jednostką monetarną w Ghanie jest cedi. Co to za waluta?

Ghana cedi

Ghana cedi

GHS

0,3812 zł

0,0902 USD
Ceny na wykresie podawane są w polskich złotówkach

Afrykańska republika – Ghana

Republika Ghany, powszechnie nazywana po prostu Ghaną, jest państwem położonym w zachodniej części Afryki, nad Oceanem Atlantyckim. Jej stolicę stanowi Akra. Państwo ma 238,5 tys. km2, a na takim terenie mieszka około 31 mln ludzi. Ghana graniczy z Togo, Burkina Faso oraz z Wybrzeżem Kości Słoniowej (kurs franka CFA).

Historia Ghany

Obecne tereny Ghany były zamieszkałe dopiero w II tysiącleciu naszej ery. Współczesne państwo powstało na bazie przedkolonialnego, rozwijającego się w średniowieczu Imperium Ghany. Miało ono o wiele większe terytorium. Obejmowało swoim zakresem nie tylko współczesną Ghanę, ale i Mali i Mauretanię. W XIII wieku osiedlały się tu ludy z grupy Akan, zajmujące większą część południowej Ghany, zaś na południowym wschodzie kraju mieszkały ludy Ga i Ewe.

Ważnym momentem w historii Ghany był 1471 rok, kiedy to do wybrzeży tego kraju dotarli Portugalczycy. Nazwali oni te tereny Złotym Wybrzeżem, co było związane bezpośrednio z tym, że występowały tu duże pokłady złota. Chcąc eksploatować cenne złoża, powstawały tu europejskie fortyfikacje. Od XVI wieku obszar ten stał się miejscem, w którym rozwijał się handel niewolnikami.

W XVIII wieku powstało państwo Aszantów, których wpływy rozciągały się daleko poza obszar Ghany. W XIX wieku dominującą pozycję na tych terenach zdobyli Brytyjczycy. W 1807 roku zakazali oni handlu niewolnikami, co negatywnie odbiło się na dotychczasowym systemie gospodarczym. Brytyjczycy podbijali kolejne tereny w głąb lądu. W latach 1874-1896 podbili państwo Aszantów. Utworzyli tam protektorat, a od 1901 roku stał się on brytyjską kolonią.

Po I wojnie światowej w skład kolonii przyłączono zachodnią część Togo. Rozwijała się ona w związku z uprawami plantacyjnymi. Uprawiano rządy pośrednie, a w 1935 roku reaktywowano oficjalnie królestwo Aszantów. Po II wojnie światowej tubylcy stopniowo zyskiwali władzę. W efekcie w 1946 roku Afrykanie uzyskali większość we władzach kolonialnych. W 1957 roku ogłoszono niepodległość kraju. Trzy lata później powstała Republika Ghany. Po zawirowaniach dotyczących władz i kilkukrotnych zamachach stanu, do władzy doszedł Narodowy Kongres Demokratyczny. Później wygrała wybory prezydenckie opozycyjna Nowa Partia Polityczna.

Waluta Ghany

W Ghanie mieszkańcy i przyjezdni goście płacą w cedi. Cedi to jednostka monetarna Ghany, jaka została wprowadzona od 1965 roku. Jeden cedi dzieli się na 100 pesewa. W obiegu znajdują się obecnie monety o nominałach 1, 5, 10, 20, 50 pesewa oraz 1 i 2 cedi. Oprócz tego są banknoty cedi o nominałach 1,2, 5, 10, 20, 50, 100 i 200 cedi. Według kodu ISO 4217 cedi określane jest znakiem GHS.

Słowo cedi w języku Akana oznacza muszle. Dawniej rzeczywiście to właśnie one były wykorzystywane na terenach obecnej Ghany jako powszechnie uznawany środek płatniczy.

Historia cedi

Cedi jest jednostką monetarną dopiero od 1965 roku, kiedy to Ghana ostatecznie zdecydowała się na opuszczenie brytyjskiego kolonialnego systemu monetarnego. Wcześniej wykorzystywany był system funta brytyjskiego zachodnioafrykańskiego.

W okresie zmiany waluty cedi było oznaczone portretem prezydenta, Kwame Nkrumaha. Jeden cedi był wówczas równowartością ośmiu szylingów i czterech pensów, czyli stu starych pensów.

W 2007 roku konieczna była dewaluacja ghańskiej waluty, w wyniku inflacji. Cedi z Ghany zastąpiło wcześniejsze „nowe cedi”, po kursie wymiany 1:10 000.

Gdzie kupić Ghana cedi?

Bardzo rzadko można w polskich kantorach czy w bankach kupić Ghana cedi. Nie jest to jednak problemem. Sprawdź, jakie pieniądze wziąć ze sobą na wyjazd do Ghany?

Jaką walutę zabrać do Ghany?

Wybierając się do Ghany, powinieneś wybrać dolary amerykańskie, które są szeroko akceptowalne w wielu miejscach w tym kraju. Można je też wymienić na miejscu, najlepiej w kantorach bankowych.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!