Kurs gourde (HTG/PLN) | Wykres i cena waluty Haiti (HTG/USD)
Gourde jest walutą, jaką posługują się mieszkańcy Haiti i przyjezdni goście. Według systemu ISO 4217 oznaczana jest ona według kodu HTG.
gourde (Haiti)
HTG▼ 0,0310 zł
0,0076 USDKalkulator walut - HTG/PLN
O Haiti
Haiti jest niewielkim państwem wyspiarskim w Ameryce Środkowej, na Karaibach. Zajmuje ono zachodnią część wyspy Haiti, w archipelagu Małych Antyli. Otoczone jest na zachodzie i południu przez Morze Karaibskie, a na północy przez Ocean Atlantycki. Stolicą Haiti jest Port-au-Prince. Sąsiaduje z Dominikaną (kurs peso dominikańskiego) i Kubą (notowania peso kubańskiego).
To dawna kolonia francuska, która niepodległość uzyskała w 1804 roku. Ma 27 750 km 2 powierzchni, a liczba ludności wynosi niespełna 11,2 mln osób.
Historia Haiti
Jeszcze w XV wieku wyspę Haiti zamieszkiwali Karaibowie oraz Arawakowie. Wszystko zmieniło się w momencie, gdy w 1492 roku odkrył ją Krzysztof Kolumb. Nazwał ją Hispaniola i weszła wtedy w skład imperium kolonialnego Hiszpanii. Niestety, były to ciemne czasy w jej historii, ponieważ w XVI wieku kolonizatorzy wyniszczyli ludność autochtoniczną na tym terenie. Zachodnia część wyspy, gdzie dziś znajduje się państwo Haiti, przeszła pod panowanie francuskich piratów. To właśnie za ich sprawą powstało miasto Port-de-Paix.
W 1697 roku na mocy traktatu z Rijswijk część wyspy obejmująca dzisiejsze Haiti przeszła we władanie Francji, jako Saint-Domingue. Rozwijała się wówczas pod względem rolniczym. Istniały tu uprawy trzciny cukrowej, kawy, bawełny i indygo. Do pracy sprowadzano na Haiti niewolników aż z Afryki i to oni pod koniec XVIII wieku stanowili przeważającą część mieszkańców. Rośli w siłę, aż w 1791 roku wzniecili powstanie niewolnicze pod wodzą kapłana voodoo – była to rewolucja haitańska. Przywódców niewolników spierali Hiszpanie. Po dwóch latach na Haiti zniesiono niewolnictwo W 1974 roku jeden z przywódców powstania, Toussaint Louverture, przeszedł na stronę Francji. Po okresie wewnętrznych walk, zwycięstwie w 1796 roku nad armiami hiszpańskimi i brytyjskimi w 1798 roku, proklamowano w 1801 roku konstytucję Saint-Domingue.
Wówczas część wyspy stała się autonomicznym państwem, sprzymierzonym z Francją. Kolejne powstanie wybuchło już w 1802 roku, po obaleniu gubernatora Toussainta. Była to wojna o niepodległość, a na czele rebelii stanął Dessalines. Pokonała ona wojska francuskie, dzięki czemu 1 stycznia 1804 roku proklamowano niepodległość Saint-Domingue, ale już jako Haiti. Nie oznaczało to spokojnych czasów, ponieważ po tym, jak Dessalines ogłosił się cesarzem, wybuchły konflikty wewnętrzne, w wyniku których został on zamordowany. Powstało na północy Państwo Haiti, a od 1811 roku Królestwo Haiti. Na południu i zachodzie funkcjonowała mulacka Republika Haiti. Do zjednoczenia kraju doszło w 1820 roku. W dwa lata później Francja uznała niepodległość Haiti. W 1844 roku od kraju odłączyła się politycznie Dominikana. Haiti podjęło próby zbrojnego jej przyłączenia, ale nie powiodło się to. Kraj pogrążył się w anarchii konfliktach. Taki stan utrzymywał się w zasadzie do 1915 roku, kiedy to zbrojnie kraj zajęły wojska amerykańskie. Do 1934 roku Haiti pozostawało pod okupacją USA, a kiedy armia się wycofała, władza przeszła w ręce mulackich elit. Dziś Haiti to jeden z najbiedniejszych krajów półkuli zachodniej. Ma problemy gospodarcze, problemem jest korupcja, ale i klęski żywiołowe.
Historia gourde
Zanim na Haiti w 1813 roku wprowadzono walutę gourde, obowiązywały tam funty. Pierwsze gourde w ogóle nie miały banknotów. Te zostały wydrukowane w 1870 roku, po kolejnej wycenie, o nominale 10 gourde i 25 gourde.
W 1872 roku nastąpiła kolejna zmiana i pojawiła się trzecia z kolei waluta, również nazywana gourde. Od 1881 roku była ona ściśle powiązana z frankiem francuskim, przez co pojawiła się konieczność wybicia nowych monet. 1 gourde był równowartością 5 franków.
Ważną datą w historii waluty na Haiti był rok 1979, kiedy to Bank Narodowy został zastąpiony przez Bank Republiki Haiti.
Waluta gourde
Oficjalną walutą na Haiti jest gourde. 1 gourde dzieli się na 100 centymów. Nazwa Haiti pochodzi od hiszpańskiego słowa „gordo” co oznacza „tłusty”. Właśnie w ten sposób nazywano na wyspie peso (monety) lub obcięte z nich krążki, tworzące część całej monety.
Obecnie w obiegu pozostają monety i banknoty gourde. Banknoty mają nominały: 1, 2, 5, 10, 20, 25, 50, 100, 250, 500, 1000 gourde. Z kolei monety występują w nominałach 5, 10, 20 i 50 centymów oraz 1 i 5 gourde.
Na banknotach widnieją:
- nominał 10 gourde – Catherine Flon Arcahaie,
- nominał 20 gourde – François-Dominique Toussaint l’Ouverture,
- nominał 25 gourde – pałac w Justice,
- nominał 50 gourde – L. Salomon,
- 100 gourde – H.Christophe,
- 250 gourde – J-J. Dessalines,
- 500 gourde – A. S. Pétion,
- 1000 gourde – F.Hyppolite.
- 10 gourde (Taiti) - awers
- 10 gourde (Taiti) - rewers
- 1000 gourde (Taiti) - awers
- 1000 gourde (Taiti) - rewers
Gdzie kupić gourde?
Waluty gourde najprawdopodobniej będziesz szukać na próżno w polskich kantorach, nawet internetowych czy w bankach. Jednak w większości hoteli, a nawet w restauracjach na Haiti nie potrzebujesz mieć gotówki w walucie lokalnej.
Jaką walutę zabrać na Haiti?
Podczas planowania wyjazdu na Haiti można zastanawiać się, jaką walutę wziąć ze sobą. Skoro kupno gourde w Polsce graniczy z cudem, lepiej wziąć ze sobą dolary amerykańskie, które bez trudu wymienisz na miejscu na gourde lub będziesz płacić tę walutą.