Funt sudański kurs SDG/PLN | Waluta Sudanu i wykres SDG/USD

Jednostką monetarną Sudanu jest funt sudański, oznaczany w systemie ISO 4217 symbolem SDG.

funt sudański

funt sudański

SDG

0,0069 zł

0,0016 USD
Ceny na wykresie podawane są w polskich złotówkach

Sudan – afrykańskie państwo

Sudan jest jednym z najsłabiej rozwiniętych pod względem gospodarczym i ekonomicznym państw na świecie. Znajduje się w północno-wschodniej części Afryki, nad Morzem Czerwonym.

Stolicą kraju jest Chartum. Sudan sąsiaduje z Egiptem na północy, Erytreą na wschodzie, z Etiopią na wschodzie, z Sudanem Południowym na południu, z Republiką Środkowoafrykańską na południowym zachodzie, z Czasem na zachodzie oraz z Libią na północnym zachodzie. Językiem urzędowym jest tu arabski i angielski. Sudan liczy sobie 1 861 484 km2 powierzchni, którą zamieszkuje około 37,5 mln ludzi.

Historia Sudanu

Pierwsze ślady ludzi w Sudanie pochodzą z IV-V tysiąclecia przed naszą erą. W czasach starożytnych dzisiejszy obszar Sudanu północnego zajmował kraj Kusz, który wielokrotnie był atakowany przez plemienia z Sudanu południowego oraz z Egiptu. Na początku II tysiąclecia p.n.e. Nubia znajdująca się na północy współczesnego Sudanu podbita została przez Egipt, a panowanie Egipcjan trwało przez 10 kolejnych wieków. Dlatego właśnie kultura Egipcjan wywarła duży wpływ na Sudańczyków.

Pomiędzy VI i V wiekiem p.n.e. władcy powstałego na terenie Sudanu kraju Kusz zaatakowali Egipt, podporządkowując go sobie. Tak rozpoczęła się trwająca 100 lat era panowania Czarnych Faraonów.

Od VI wiek n.e. rozpoczęła się chrystianizacja kraju, gdzie powstały państwa Mukurra i Alwa. Od VII wieku była prowadzona również kolonizacja arabska ludzi z obszarów Egiptu. Tak islam wyparł na terenie Sudanu chrześcijaństwo.

Kolejnym ważnym momentem dla historii Sudanu było powstanie sułtanatów na tym terenie. W latach 1820-1821 północny i środkowy Sudan został opanowany przez armię Muhammada Alego, czyli osmańskiego namiestnika Egiptu. Nastąpiło wyludnienie kraju i masowe wywozy niewolników. Jedynie Dar Fur przeciwstawiał się rządom osmańskim.

Na terenie Sudanu w latach 60. XIX wieku rozpoczęła się dominacja Wielkiej Brytanii. Sudan stał się jej kolonią pod pretekstem walki z handlem niewolnikami.

Zbrojne protesty przeciwko władzom Egiptu i Wielkiej Brytanii nie przyniosły oczekiwanych skutków. Proklamowano nawet świętą wojnę przeciwko sąsiadom. Mahdyści w wojnie tej pokonali Etiopię. Po ich klęsce w Sudanie, kraj ten stał się kondominium egipsko-brytyjskim, ale władali nim Brytyjczycy. Został podzielony na część islamską – północną i częściowo chrześcijańską część południową. W 1951 roku Egipt zerwał układ z Wielką Brytanią, a Faruk ogłosił się wówczas królem Sudanu. Pięć lat później proklamowana została niepodległa Republika Sudanu. W XX wieku kraj ten był objęty wojną domową aż dwukrotnie.

Historia funta sudańskiego

Pierwotnie w Sudanie płacono funtami egipskimi. Właściwie stosunkowo niedawno, bo w 1956 roku w Sudanie jako oficjalna jednostka monetarna został wprowadzony funt sudański. Miało to miejsce w rok po uzyskaniu przez ten kraj niepodległości. Obowiązywał on do 1992 roku i ponownie od 2007 roku. Od 1958 do 1978 roku sudański funt znajdował się w parytecie do dolara. Za jednego dolara trzeba było zapłacić 2,9 funta sudańskiego.

W okresie od 1992 do 2007 roku w Sudanie obowiązywał dinar sudański. Jego wprowadzenie miało związek z kryzysem gospodarczym po wojnie domowej w kraju. Niestety, ale północna część kraju zaakceptowała taką zmianę, ale w południowych prowincjach używano starych funtów lub szylingów kenijskich.

Była to również obiegowa jednostka płatnicza w Sudanie Południowym do czasu, aż nie została zastąpiona przez funta południowosudańskiego.

Przed wprowadzeniem funta sudańskiego na terenie Sudanu posługiwano się funtami brytyjskimi, czyli funtami szterlingami.

Waluta Sudanu

Funt Sudański dzieli się na 100 piastrów, a każdy piastr odpowiada 10 milliemesów. W obiegu znajdują się banknoty o nominałach 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 funtów oraz monety o nominałach 1, 5, 10, 20 i 50 piastrów.

Gdzie kupić funta sudańskiego?

Na próżno w Sudanie można szukać kantorów wymiany walut czy banków. Jedynie w stolicy kraju jest inaczej. Znajdują się tam również oddziały Western Union. Tam istnieje możliwość wymiany dolarów czy funtów brytyjskich na lokalną walutę.

Jaką walutę zabrać do Sudanu?

Osoby wybierające się do Sudanu nie muszą kupować funtów sudańskich. Najlepszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą np. dolarów amerykańskich czy funtów brytyjskich.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!