Funt południowosudański kurs SSP/PLN | Waluta Południowego Sudanu i wykres SSP/USD

Walutą, którą posługują się mieszkańcy na terenie Sudanu Południowego, jest funt południowosudański, w systemie OS 4217 oznaczany kodem SSP.

funt południowosudański

funt południowosudański

SSP

0,4440 zł

Cena za 100 jedn. / 0,1051 USD

O Sudanie Południowym

Sudan Południowy, a właściwie Republika Sudanu Południowego, to znajdujące się w Afryce państwo, które stolicę ma w Dżubie. Leży we wschodniej części kontynentu i graniczy z Sudanem od północy, Republiką Środkowoafrykańską od zachodu, od południa z Demokratyczną Republiką Konta, Ugandą i Kenią, a od wschodu z Etiopią.

Historia Sudanu Południowego

Właściwa historia Sudanu Południowego rozpoczyna się 9 lipca 2011 roku, czyli mamy tu do czynienia z młodym państwem. Wówczas to Sudan Południowy odłączył się od Sudanu, na mocy porozumienia rządu sudańskiego z Ludową Armią Wyzwolenia Sudanu. Akt ten zakończył ostatecznie II wojną domową w Sudanie, która jednocześnie była najdłuższą w całej Afryce.

Według podań, na przełomie IX i X wieku osiedlili się tu Niloci. Najsilniejszym plemieniem na terenie dzisiejszego Sudanu Południowego było plemię Azande, które aktualnie stanowi trzecią pod względem liczby ludności grupę etniczną w kraju.

W XIX wieku Sudan przeszedł pod kontrolę Egiptu. Co prawda w połowie XX wieku władze kolonialne z Wielkiej Brytanii chciały połączyć Sudan Południowy, a właściwie tereny, na których obecnie leży, z Ugandą, ale tak się nie stało. W 1956 roku Sudan uzyskał niepodległość. Od tego czasu południowa część kraju dążyła do uzyskania autonomii i całkowitej niezależności. W 1983 roku wybuchła wojna domowa – niezwykle krwawa i długotrwała. Dopiero 9 stycznia 2005 roku podpisano porozumienie z sudańskim rządem, na mocy której autonomię nadano 10 prowincjom na południu.

Prezydentem został wówczas Sava Kiir Mayardit. W tym samym roku przyjęto konstytucję. W 2011 roku przeprowadzono referendum niepodległościowe, w którym zdecydowana większość głosujących chciała odłączenia Sudanu Południowego od Sudanu. Tak też się stało. Sudan Południowy jest dziś państwem członkowskim ONZ oraz Unii Afrykańskiej.

Historia funta południowosudańskiego

Funt poludniowosudański zaczął obowiązywać na terenie Sudanu Południowego z dniem 18 lipca 2011 roku. Zastąpił tym samym wcześniej wykorzystywanego tam funta sudańskiego, który był używany przez mieszkańców od uzyskania niepodległości przez Sudan Południowy, od uzyskania niepodległości, czyli od 9 lipca 2011 roku.

Najważniejsze informacje o walucie

Funt południowosudański dzieli się na 100 piastrów. W obiegu znajdują się banknoty o nominałach 1, 5, 10, 20, 25, 50, 100, 500 i 1000 funtów sudańskich oraz monety o nominałach 10, 20 i 50 piastrów.

Banknoty funta południowosudańskiego są ozdobione podobizną Johna Garanga. To ważna persona w Sudanie Południowym, ponieważ to działacz niepodległościowy i prezydent autonomicznego kraju.

Jaką walutę zabrać do Południowego Sudanu?

Nabycie w Polsce waluty Południowego Sudanu jest co najmniej kłopotliwe. Lepiej zabrać ze sobą w podróż powszechnie akceptowaną walutę, jaką są dolary amerykańskie.

Gdzie kupić funty południowosudańskie?

W bankach i kantorach na terenie Południowego Sudanu możesz wymienić np. dolary amerykańskie na funty południowosudańskie.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!