Funt gibraltarski kurs GIP/PLN | Waluta Gibraltaru i wykres GIP/USD

Oficjalną walutą Gibraltaru jest funt gibraltarski, który ma przyporządkowany kod w systemie ISO 4217 GIP.

funt gibraltarski

funt gibraltarski

GIP

5,1640 zł

1,2227 USD
Ceny na wykresie podawane są w polskich złotówkach

Gibraltar – terytorium Wielkiej Brytanii

Gibraltar jest brytyjskim terytorium zamorskim. Znajduje się na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego, nad Zatoką Gibraltarską i zaliczany jest pod względem geograficznym do Europy Południowej. Ma niewielką powierzchnię – zaledwie 6,55 km2, gdzie żyje nieco ponad 34 tys. mieszkańców.

Od północy Gibraltar graniczy z Hiszpanią, dokładnie z miastem La Linea de la Concepcion. Charakterystycznym obiektem w tym miejscu jest tzw. Skała Gibraltarska.

Historia Gibraltaru

Aktualnie Gibraltar jest przedmiotem sporu pomiędzy Wielką Brytanią a Hiszpanią. Jego historia jest burzliwa. W 711 roku naszej ery właśnie na półwyspie tym lądował berberski generał, Tarika ibn Zijada. Z tego miejsca rozpoczął on podbój Półwyspu Iberyjskiego przez Arabów.

Walki o Gibraltar trwały już z początkiem XIV wieku. Toczyły się pomiędzy wojskami królów Kastylii i mauretańskimi władcami Fezu i Grenady. W 1309 roku miasto i zamek na Gibraltarze zostały zdobyte przez stronę hiszpańską – dokonał tego Alonso Perez de Guzman i przekazał Ferdynandowi IV. Bezskutecznie 6 lat później wojska Maurów oblegały miasto. Dopiero 17 czerwca 1333 roku zamek gibraltarski został zdobyty przez Maurów i odbity z rąk chrześcijan. Jednak nie na długo było tu spokojnie, bo w ciągu kilku dni pod zamek przybyły wojska Alfonsa XI.  Podjęte oblężenie nie powiodło się, ale w 1349 roku król powrócił z armią. I w tym przypadku jego działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Sam król i wielu jego żołnierzy zmarło w wyniku wybuchu epidemii czarnej śmierci.

W 1410 roku garnizon zamku zdecydował się wypowiedzieć lojalność władcom Grenady. Ślubował za to wierność władcy Fezu, Abu Daidowi Usmanowi III. W 1411 roku doszło do szóstego oblężenia zamku na Gibraltarze i powrócił on pod panowanie Grenady. W 1436 roku hiszpańska armia pod dowództwem Enrique de Guzmana przybyła pod mury zamku, ale nie udało się jej go zdobyć. Dzieła dokonał przy ósmym z kolei oblężeniu syn Guzmana – Juan Alondo de Guzman 29 sierpnia 1462 roku. Tak zamek powrócił we władanie chrześcijan.

Ci zaś toczyli o niego spór. W latach 1466-1467  był oblężony i przeszedł pod panowanie książąt Ponce de Leon. W 1501 roku Izabela I Katolicka wydała edykt o przyjęciu Gibraltaru przez koronę Hiszpanii.

W czasie wojny o sukcesję hiszpańską na początku XVIII wieku sprzymierzone ze sobą wojska angielskie i holenderskie zajęły Gibraltar. Ostatecznie na mocy podpisanego w Ultrechcie traktatu pokojowego z 1713 roku Gibraltar na wieczność został przekazany Wielkiej Brytanii.

Waluta Gibraltaru

Oficjalnie obowiązującą na Gibraltarze walutą jest funt gibraltarski, ale z uwagi na fakt, że mamy tu do czynienia z terytorium zależnym od Korony Brytyjskiej, Gibraltar emituje walutę przy zachowaniu sztywnego przelicznika względem brytyjskiego funta, który wynosi 1:1.

Pieniądze w obiegu na Gibraltarze

1 funt gibraltarski dzieli się na 100 pensów gibraltarskich. W powszechnym obiegu znajdują się banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50 i 100 funtów oraz monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50, pensów gibraltarskich oraz 1, 2 i 5 funtów gibraltarskich. Na banknotach i monetach funtów gibraltarskich znajduje się wizerunek królowej, Elżbiety II. Można spodziewać się, że po koronacji króla Karola w Wielkiej Brytanii również wizerunki na banknotach i monetach funtów gibraltarskich ulegną zmianie.

Gdzie kupić funty gibraltarskie?

Funty gibraltarskie kupisz w banku lub w kantorze na Gibraltarze lub w Wielkiej Brytanii.

Jaką walutę zabrać na Gibraltar?

Podczas np. turystycznego pobytu na Gibraltarze wystarczy, że będziesz mieć ze sobą funty brytyjskie. Nie musisz wymieniać takiej waluty na funty gibraltarskie, bo oba jego rodzaje znajdują się w obiegu. Możesz w wielu sklepach zapłacić także w euro.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!