Kursy walut Kursy walut egzotycznych

Funt egipski kurs EGP/PLN | Waluta Egiptu i wykres EGP/USD

Piramidy w Egipcie Źródło: David McEachan / Pexels

Cywilizacja egipska jest jedną z najstarszych na Ziemi, a więc i historia Egiptu trwa przez kolejne wieki w sposób nieprzerwany. Kraj ten przyciąga turystów z całego kraju swoimi zabytkami, na czele z piramidami, Sfinksem czy Doliną Królów i jej grobowcami czy świątyniami. Prócz tego jest turystycznym rajem, jeśli chodzi o wybrzeże Morza Czerwonego i znakomite warunki do nurkowania. Jadąc do Egiptu, musisz wiedzieć, że obowiązującą walutą jest tam funt egipski.

funt egipski

funt egipski

EGP

0,0827 zł

0,0201 USD
Ceny na wykresie podawane są w polskich złotówkach

Kalkulator walut - EGP/PLN

  • Ilość:

  • Waluta:

Zamieniam na:

  • Wynik

    8,2700 PLN
  • Wartość w USD

    2,0112 USD

Historia Egiptu i jego waluty

Egipt oficjalnie nazywany jest Arabską Republiką Egiptu. To kraj położony w północno-wschodniej Afryce, z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Graniczy z Izraelem i Palestyną, Sudanem i Libią. Ma dostęp do Morza Śródziemnego na północy, a na wschodzie do Morza Czerwonego. Stolicą Egiptu jest Kair, a liczba ludności kraju wynosi ponad 100 mln.

Historia Egiptu rozpoczyna się wieki temu. Tereny doliny i delty Nilu są kolebką cywilizacji starożytnego Egiptu. Były one zamieszkane już około VI tysiąclecia przed naszą erą. Na terenie dzisiejszego Egiptu rozwijały się różne kultury. Jednym z najważniejszych okresów w dziejach tego państwa jest czas dynastii faraonów. Okres historyczny dla tego kraju rozpoczął się wraz z założeniem pierwszej dynastii Tinis, stąd też nazwa okresu tynickiego.

Ukształtowały się wtedy wierzenia religijne Egipcjan, czy sztuka i pismo hieroglificzne. Z czasem zaczęto budować piramidy, m.in. w Gizie, niedaleko Kairu, za czasów panowania władców IV dynastii. To piramidy Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa. Faraonowie byli uznawani za syna najważniejszego boga, czyli Re – boga słońca czczonego w Heliopolis.

Czasy świetności dynastii faraonów minęły, kiedy władzę przejęli lokalni urzędnicy, nomarchowie, w pierwszym okresie przejściowym. Po załamaniu się władzy królewskiej, państwo rozpadło się na dzielnice, ale wyraźny był podział na Egipt Górny i Dolny. Wówczas państwo odtworzył Mentuhotep II z Teb, rozpoczynając w ten sposób okres Średniego Państwa. Rozpoczęły się podboje Nubii i Synaju. Do wzrostu potęgi Egiptu przyczynił się faraon Senuseret III z XIII dynastii. Organizował liczne kampanie nubijskie i wyprawy do Palestyny. Przeprowadził liczne reformy, wzmacniając też władzę centralną w państwie.

Kiedy do Egiptu zaczęli napływać nowi przybysze z dalekiej Azji, zaczął się tzw. Drugi Okres Przejściowy, w którym Egipt utracił Nubię, Synaj i Palestynę, a władzę sprawowali Hyksosi, czyli ludzie z Azji. Dopiero Ahmose ponownie zjednoczył kraj i wprowadził go w okres Nowego Państwa. Wtedy to Egipt okazał się prawdziwą potęgą na arenie międzynarodowej. Najwyższym bogiem stał się Amon czczony w Tebach. Do ekspansji egipskiej przyczynili się faraonowie Totmes i Totmes III, ale i królowa Hatszepsut. Kult Amona obalił Amenhotep IV (Echnaton) na rzecz Atona. Założył on nową stolicę kraju Achetaton.

Za czasów panowania XIX dynastii Egipt zyskał miano czołowej potęgi ówczesnego świata. Kolejnym wielkim władcą znanym do dziś był Ramzes II, który realizował ogromny program budowlany w kraju. Kontynuował go Ramzes III, który odpierać musiał ataki Ludów Morza. Po jego śmierci rozpoczął się Trzeci Okres Przejściowy, charakteryzujący się rozbiciem politycznym kraju. Później nastąpił początek tzw. Epoki Późnej. Panowanie Psametycha I zapoczątkowało zjednoczenie Egiptu. Kraj ten połączył swoje siły z Babilonią, Lidią i Spartą, by oprzeć się potędze Persji. To jednak skutkowało zajęciem Egiptu w 525 r p.n.e. przez Achemendów.

Persowie panowali w Egipcie przez ponad 100 lat, aż do czasu, gdy w 332 roku p.n.e. nad Nil wkroczył jeden z dowódców Aleksandra Wielkiego, Prolemeusz. Zapoczątkowało to otwarcie okresu Egiptu ptolemejskiego. Egipt pozostawał potęgą gospodarczą także za czasów, gdy rosła potęga Rzymu, ale militarnie i politycznie znaczył coraz mniej. W efekcie w 30 r. p.n.e. stał się częścią Imperium Rzymskiego.

Umownym rokiem kończącym epokę starożytnego Egiptu jest 395. Po nim kraj w znacznym stopniu stał się chrześcijański.

W okresie bizantyjskim Egipt był podbijany przez kolejne ludy – Persów, Arabów, czy Abbasydów. W VIII i IX wiek Egipt przeszedł masową islamizację. Pod koniec IX wieku rządzili nim Tulunidowie, jako swoim emiratem. Zerwanie z Bagdadem miało miejsce w 935 roku za sprawą Muhammada Ibn Tughdżego. Nowy władca zdobył uznanie władzy ze strony kalifa. W średniowieczu Egipt zdobyła szyicka dynastia Fatymidów. Rządzili oni w szczytowym okresie właściwie całą Afryką Północną.

Po 1099 roku Egipt opanowała dynastia kurdyjskich Ajjubidów. Założycielem nowej dynastii był Saladyn, który kontrolował także Trypoolitanię, wschodnią Tunezję, Al.-Hidżaz, Jemen czy Serię i zachodnią część Mezopotamii. Był zdobywcą Palestyny i panem Syrii.

Przez ponad dwa stulecia krajem rządzili Mamelukowie, lud kaukaskiego pochodzenia. Po ich upadku nastąpiła inwazja turecka otwierająca 300-letnie panowanie. Egipt stał się podległą prowincją Imperium Osmańskiego.

Egipt chciał podbić Napoleon, ale udało się to tylko częściowo. W 1808 roku Mamelukom odebrano ziemię i władzę. Cztery lata wcześniej Turcy utworzyli Wicekrólestwo Egiptu i panowali krajem do 1914 roku, ale tylko formalnie, bo w 1881 roku kontrolę nad Egiptem przejęli Brytyjczycy. W 1914 roku Egipt ogłoszono protektoratem brytyjskim, jako Sułtanat Egiptu. 28 lutego 1922 roku Egipt oficjalnie ogłosił niepodległość od Wielkiej Brytanii.

Egipt leżący w dolinie Nilu aktualnie sąsiaduje z Izraelem i Palestyną na północnym wschodzie, z Sudanem na południu i z Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone. Stolicą kraju jest Kair.

Funt egipski – co to za waluta?

Funt egipski jest jednostką monetarną Egiptu. 1 funt dzieli się na 100 piastrów i 1000 milimów. Określany jest też jako genih czy EGP w systemie ISO. W 1834 roku egipski funt zastąpił wcześniejszego egipskiego pastura (ersh), jako główną jednostką monetarną kraju.

Dostępne banknoty i monety funta egipskiego

W obiegu znajdują się oficjalnie banknoty o nominałach 25 i 50 piastrów oraz 1, 5, 10, 20, 50, 100 i 200 funtów egipskich. Są też monety o nominałach 5, 10, 20, 25 piastrów – rzadko używane w praktyce oraz monety 50 piastrów i 1 funta.

Gdzie kupić funta egipskiego?

W kantorach w dużych polskich miastach możesz kupić bezpośrednio funty egipskie.

Jaką walutę zabrać do Egiptu?

Na wyjazd do Egiptu warto zaopatrzyć się w dolary amerykańskie lub wziąć ze sobą walutę euro. Można spotkać się z sytuacją, kiedy w ogóle nie będziesz musiał wymieniać waluty na lokalnego funta egipskiego. W kurortach jest to normą, że płatność przyjmowana jest w USD czy EUR, ale przelicznik z pewnością będzie gorszy do tego, jaki możesz uzyskać przy wymianie euro czy dolarów na miejscu w kantorze na funty egipskie.