Kurs franka gwinejskiego (GNF/PLN) | Wykres i cena (GNF/USD)

Krajem, w którym obowiązującą walutą był niegdyś frank gwinejski (GN), jest Gwinea Francuska. Jaka jest historia tego kraju i samej waluty?

Republika Gwinei – historia kraju

Gwinea to kraj, który właściwie jest Republiką Gwinei. Swoimi korzeniami sięga przełomu I i II tysiąclecia. Wówczas północno-wschodnia część obecnej Gwinei wchodziła w skład dawnego państwa Ghana. Od XIII wieku obszar Gwinei znalazł się w centrum Imperium Mali. Przez stulecia przez Gwineę przebiegały szlaki handlowe, zwłaszcza te łączące z północ kontynentu z regionami, gdzie odkryto złoża złota. 

frank gwinejski

frank gwinejski

GNF

0,0483 zł

Cena za 100 jedn. / 0,0114 USD
Ceny na wykresie podawane są w polskich złotówkach

Kiedy Imperium Mali się rozpadło, w XVI wieku, koczowniczy lud Fulanów zamieszkał na wyżynie Futa Dżalon. Po przejściu na islam, lud ten z początkiem XVIII wieku rozpoczął świętą wojnę przeciwko ludom Dżalonke, Susu i innymi, które nie zdecydowały się przejść na tę wiarę. Po zwycięstwie nad nimi, utworzyli nowy kraj – islamskie państwo teokratyczne Gwineę.  

Kiedy w XV wieku do wybrzeży Gwinei dotarli portugalscy żeglarze, a w XVII wieku kupcy z Francji, kraj zaczął zdobywać silną pozycję w handlu – niestety ‘towarem” byli głównie niewolnicy i kość słoniowa. 

Z początkiem XIX wieku na tereny te zaczęli przyjeżdżać osadnicy z Francji. Ważnym momentem w historii Gwinei było objęcie jej w 1849 roku protektoratem Francji. Początkowo zajęte obszary podlegały gubernatorowi Senegalu, ale z czasem kraj zaczęto powiększać, aż w 1891 roku powstała Gwinea Francuska. Kolonia Francji nie wszystkim mieszkańcom przypadła do gustu. Pojawiały się bunty, powstania, a z początkiem XX wieku zorganizowano zbrojne wystąpienie przeciwko kolonizatorom. Zaowocowało to tym, że w 1904 roku Gwinea Francuska znalazła się we Francuskiej Afryce Zachodniej. Rozwijały się tam plantacje. 

W 1946 roku po działaniach podejmowanych przez afrykańskie organizacje polityczne, w tym przez Demokratyczną Partię Gwinei, kraj ten zyskał status terytorium zamorskiego Francji. W 1958 roku ludność Gwinei w referendum wyraziła poparcie dla pełnej niezależności państwa. Ostatecznie 2 października 1958 roku Gwinea uzyskała niepodległość. Zapanował ustrój jednopartyjny i rządy Sekou Toure. Kiedy zmarł, władza przeszła w ręce rządu wojskowego i Lansana Conte. Natomiast w 1990 roku przyjęto nową konstytucję, po latach demokratyzacji kraju i rok później wprowadzono system wielopartyjny. 

W 2006 i 2007 roku miała miejsce destabilizacja kraju, a w 2008 roku zorganizowano wojskowy zamach stanu, by obalić Conte. W 2021 roku ponownie w wyniku zamachu stanu obalono prezydenta Alpha Conde, a przywódcą został Mamada Doumbouya.

Stolica, ludność, położenie Gwinei

Gwinea to państwo w zachodniej Afryce, nad Oceanem Atlantyckim. Jej stolicą jest Konakry. Sąsiaduje z Gwineą Bissau, Senegalem, Mali, Liberią, Wybrzeżem Kości Słoniowej (kurs franka CFA BCEAO) i Sierra Leone. Ma 12 970 000 mieszkańców. Jej terytorium dzieli się na siedem regionów i 33 prefektury.

Historia franka gwinejskiego

Historia Gwinei nierozerwalnie związana jest z Francją, dla której swego czasu była kolonią zamorską. Nic więc dziwnego, że jednostką walutową Gwinei obowiązującą w latach 1959-1971 oraz od 1985 roku był frank gwinejski. Wcześniej na terenie Gwinei wykorzystywano Franki Afryki Zachodniej. 

Dostępne banknoty i monety franka gwinejskiego

Jeden frank gwinejski dzieli się na 100 centymów, a w obiegu znajdują się monety o nominałach: 1, 5, 10, 25 i 50 franków. Są również banknoty o nominałach 25, 50, 100, 500, 1000, 2000, 5000, 10 000 i 20 000 franków. 

Gdzie kupić franka gwinejskiego?

Właściwie najlepszym rozwiązaniem jest zakup franka gwinejskiego na miejscu, w Gwinei, w kantorze lub w banku za dolary amerykańskie lub euro. 

Jaką walutę zabrać do Gwinei?

Najlepiej zabrać do Gwinei euro lub dolary i na miejscu wymienić go na franki gwinejskie. Do Gwinei można ze sobą zabrać jedynie symboliczną kwotę w lokalnej walucie, nieprzekraczającej 10 000 GN. Kwota ta zostanie skontrolowana przez straż graniczną na lotnisku międzynarodowym.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!