Dram armeński kurs AMD/PLN | Waluta Armenii i wykres AMD/USD

Oficjalną jednostką monetarną w Armenii jest dram armeński. Ile jest wart i jakie banknoty i monety dram są w obiegu?

dram (Armenia)

dram (Armenia)

AMD

1,0769 zł

Cena za 100 jedn. / 0,2549 USD
Ceny na wykresie podawane są w polskich złotówkach

Armenia – położenie

Armenia, a właściwie Repoublika Armenii, to państwo znajdujące się na pograniczu Europy i Azji, dokładnie na Kaukazie Południowym, bez dostępu do morza. Co ciekawe, to jednocześnie najstarsze państwo chrześcijańskie w skali światowej. Graniczy od północy z Gruzją, od południa z Iranem i z azerską eksklawą Nachiczewan. Od wschodu sąsiaduje z Azerbejdżanem, a od zachodu z Turcją.

Niepodległość Armenia uzyskała w 1991 roku, kiedy doszło do rozpadu ZSRR. Stolicą kraju jest Erewań, który liczy niespełna 3 mln mieszkańców.

Historia waluty

Kiedy 21 września 1991 roku narodowe referendum uznało Armenię za kraj całkowicie niezależny od Związku Radzieckiego, o ustroju republiki, poczyniono starania o to, by miała ona własną walutę. Centralny Bank Armenii ustanowiony został w marcu 1993 roku i miał wyłączne prawo do emitowania narodowej waluty – drama. W wyniku rozpadu ZSRR, podejmowano co prawda próby, by utrzymać we wszystkich krajach byłego Związku Radzieckiego wspólnej waluty – rubla, który miał być w obiegu w obrębie Wspólnoty Niepodległych Państw. Armenia dołączyła do strefy rubla, ale utrzymanie unii walutowej okazało się zbyt trudne. Strefa ta rozpadła się wraz z jednostronnie przeprowadzoną reformą monetarną w Rosji, która miała miejsce w 1993 roku.

W rezultacie Armenia zmuszona została do wprowadzenia swojej osobnej waluty, tak jak i Kazachstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Mołdawia czy Gruzja. 22 listopada 1993 roku ostatecznie ogłoszono, że dram armeński będzie narodową walutą Armenii.

Banknoty i monety w obiegu

Dram armeński obowiązuje nie tylko w Armenii, ale jest też oficjalną walutą Górskiego Karabachu. Jeden dzieli się na 100 lumów.

Słowo „dram” w tłumaczeniu oznacza „pieniądze”. Nazwa armeńskiej waluty nawiązuje również do greckiej drachmy i arabskiego dirhamu.  Według kodu ISO 4217 dram armeński jest oznaczany symbolem literowym AMD.

100 dramów armeńskich można obecnie kupić za około 0,85 zł. W obiegu znajdują się zarówno monety, jak i banknoty dramów. Monety mają nominały 10, 20, 50, 100, 200 i 500 dramów, a banknoty: 500, 1000, 2000, 5000, 10 000, 20 000, 50 000, 100 000 dramów armeńskich.

Gdzie kupić dramy armeńskie?

W Polsce raczej będzie ciężko o walutę armeńską. Ani w banku, ani w kantorach może nie udać się jej kupić. Warto spróbować wziąć ze sobą dolary amerykańskie i spróbować wymienić na lotnisku w Armenii.

Jaką walutę zabrać do Armenii?

Do Armenii zabieramy ze sobą dramy, jednak ze względu na ich słabą dostępność – weź ze sobą dolary amerykańskie lub euro.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!