Kurs dolara Wysp Salomona SBD/PLN | Waluta Wysp Salomona

Prawnym środkiem płatniczym na Wyspach Salomona jest dolar Wysp Salomona, który według kodu ISO 4217 oznaczany jest jako SBD.

dolar Wysp Salomona

dolar Wysp Salomona

SBD

0,4888 zł

0,1157 USD
Ceny na wykresie podawane są w polskich złotówkach

Gdzie leżą Wyspy Salomona?

Wyspy Salomona są wyspiarskim krajem leżącym w południowo-wschodniej części Oceanii, na wschód od Nowej Gwinei (frank gwinejski). Państwo nazywane Wyspami Salomona właściwie obejmuje tylko wschodnią część archipelagu o takiej samej nazwie. Należą do niego atole Rennell i Ontong Java oraz wyspy Santa Cruz, Duff, Reef i inne. Stolicą kraju jest Honiara. Największą wyspą Archipelagu Wysp Salomona są wyspy Guadalcanal, Santa Isabel i Malaita.

Wyspy Salomona - umiejscowienie na mapie

Historia dolara Wysp Salomona

Powszechnie na Wyspach Salomona przed II wojną światową wykorzystywano przy płatnościach funt australijski, choć ten wyspiarski kraj używał już czasem własnego funta. Podczas japońskiej inwazji w tym regionie świata oficjalną walutą Wysp Salomona został funt oceaniczny, a po wojnie funt został przywrócony na wyspach. Używano go do 1966 roku, kiedy zastąpił go dolar australijski.

W momencie, gdy Wyspy Salomona stały się niezależnym państwem, w 1975 roku, zaczęły emitować własnego dolara. Zastąpił on dolara australijskiego parytetem. Przez dwa kolejne lata dolar Wysp Salomona i dolar australijski miały tę samą wartość. Później, z uwagi na wojnę domową, która miała miejsce w latach 2000-2003, 1 SBD równał się zaledwie 15 centom australijskim w 2007 roku.

Waluta w obiegu

Dolar Wysp Salomona wywodzi się od dolara australijskiego, nie zaś amerykańskiego czy kanadyjskiego. Dlatego jego wartość równa jest połowie funta brytyjskiego, który niegdyś funkcjonował jako prawny środek płatniczy Australii. Właściwie był to australijski funt szterling, którym również posługiwano się na Wyspach Salomona.

Obecnie 1 dolar Wysp Salomona dzieli się na 100 centów. W obiegu znajdują się monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 centów oraz 1 dolar oraz banknoty o nominałach 2, 5, 10, 20, 50 i 100 dolarów. Emisją pieniądza zajmuje się Centralny Bank Wysp Salomona.

Gdzie kupić dolary Wysp Salomona?

W Polsce – powszechnie niedostępne. Na pewno wymienisz je w Australii czy Nowej Zelandii.

Jaką walutę zabrać na Wyspy Salomona?

Jeśli nie będziesz posiadaczem lokalnych dolarów – warto wziąć ze sobą dolary australijskie lub nowozelandzkie, i z nimi udać się do lokalnego kantoru.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!