Kursy walut Kursy walut egzotycznych

Kurs dolara wschodniokaraibskiego XCD/PLN | Waluta wschodnich Karaibów

Rajska plaża na Karaibach

Dolar nie jest jedynie określeniem waluty obowiązującej w Stanach Zjednoczonych (USD) czy w Kanadzie (CAD). Wykorzystywana jest ona w odniesieniu i do innych walut krajowych na świecie, czego przykładem jest dolar wschodniokaraibski. Gdzie funkcjonuje i jaka jest właściwie jego historia?

dolar wschodniokaraibski

dolar wschodniokaraibski

XCD

1,5176 zł

0,3691 USD
Ceny na wykresie podawane są w polskich złotówkach

Kalkulator walut - XCD/PLN

  • Ilość:

  • Waluta:

Zamieniam na:

  • Wynik

    151,7600 PLN
  • Wartość w USD

    36,9066 USD

Karaiby – rajskie wyspy

Region Karaiby obejmuje wyspy znajdujące się na Morzu Karaibskim lub częściowo z nim graniczące. Położony jest na południowy wschód od Zatoki Meksykańskiej oraz kontynentalnej Ameryki Północnej. Wyspy Karaibskie składają się z Wielkich Antyli położonych na północy Morza Karaibskiego oraz Małych Antyli zlokalizowanych na południu i wschodzie. Są one częścią Indii Zachodnich.

Karaiby to nie tylko stosunkowo małe państwa wyspiarskie, ale również terytoria zależne, departamenty zamorskie czy gminy specjalne. W wielu przypadkach ich mieszkańcy posługują się walutą w postaci dolara wschodniokaraibskiego.

Wyspy Karaibskie na mapie

Historia dolara wschodniokaraibskiego

Dolar wschodniokaraibski został wprowadzony do obiegu w 1965 roku i zastąpił tym samym istniejącego wcześniej na tym obszarze dolara Brytyjskich Indii Zachodnich. W obecnym kształcie waluta ECCU (Eastern Caribbean Currency Union) istnieje od 1983 roku. Wówczas to powołany został Bank Centralny Wschodnich Karaibów, którego celem jest utrzymanie stabilności waluty i zrównoważonego rozwoju państw członkowskich tej organizacji.

Pomysłodawcą stworzenia unii walutowej na bazie dolara wschodniokaraibskiego byli Brytyjczycy, którzy chcieli dokonać ujednolicenia systemu płatniczego występujące w swoich zamorskich koloniach. Dlatego też do dziś na banknotach dolara wschodniokaraibskiego znajduje się wizerunek brytyjskiej królowej Elżbiety II.

Kiedy takie kraje wchodzące uprzednio w skład Brytyjskich Indii Zachodnich, jak Trynidad i Tobago, Gujana i Barbados, uzyskały niepodległość, opuściły strefę waluty dolara wschodniokaraibskiego i zaczęły prowadzić samodzielną politykę monetarną ze swoją walutą.

Waluta wschodnich Karaibów

Jak sama nazwa wskazuje, dolar wschodniokaraibski jest oficjalną walutą na Karaibach, a dokładnie posługuje się nim w takich krajach i terytoriach jak: Antigua i Barbuda, Dominika, Grenada, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia i Saint Vincent i Grenadyna, a także w Angulli i Montserrat, które wchodzą w skład Brytyjskich terytoriów zamorskich. Łącznie dolar wschodniokaraibski stanowi oficjalną walutę sześciu niezależnych, niepodległych państw, dwóch terytoriów zależnych od Wielkiej Brytanii. Posługuje się nim na co dzień około 600 tys. ludzi.

Jeden dolar wschodniokaraibski dzieli się na sto centów wschodniokaraibskich. Waluta ta pod względem wyceny jest powiązana sztywno z dolarem amerykańskim, za którego otrzymać można 2,7 dolara wschodniokaraibskiego.

Gdzie kupić dolary wschodniokaraibskie?

Najbezpieczniej będzie pytać o dolary wschodniokaraibskie w krajach, które sąsiadują z Karaibami. W Polsce – uznajmy, że są niedostępne.

Jaką walutę zabrać na Karaiby?

Jeśli nie kupisz dolarów wschodniokaraibskich przed przylotem na Karaiby – spróbuj wymiany na lotnisku. Warto mieć ze sobą dolary amerykańskie lub jedną z popularniejszych walut w tamtym rejonie świata.