Kurs dolara namibijskiego NAD/PLN | Waluta Namibii i wykres

Jednostką walutową Namibii jest dolar namibijski. Kiedy został wprowadzony do obiegu i jak wyglądają banknoty i monety dolara namibijskiego?

dolar namibijski

dolar namibijski

NAD

0,2158 zł

0,0511 USD
Ceny na wykresie podawane są w polskich złotówkach

Namibia

Republika Namibii, powszechnie nazywana Namibią, to kraj położony w południowo-zachodniej Afryce. Znajduje się nad Oceanem Atlantyckim i graniczy z kilkoma państwami: z Angolą, Botswaną, RPA oraz Zambią. Jeszcze do 1968 roku Namibia funkcjonowała na arenie międzynarodowej jako Afryka Południowo-Zachodnia. Stolicą kraju jest Windhuk.

W Namibii mieszka około 2,5 mln mieszkańców, a powierzchnia kraju wynosi ponad 825 tys. km2. Większość państwa zajmuje rozległy, wewnętrzny płaskowyż.

Waluta Namibii

Oficjalną walutą Namibii od 1993 roku jest dolara namibijski. Według kodu ISO 4217 waluta ta występuje pod kodem NAD. Jeden dolara namibijski dzieli się na 100 centów. W obiegu w Namibii znajdują się monety o nominałach 5, 10, 50 centów oraz 1 i 5 dolarów oraz banknoty o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 dolarów namibijskich.

Historia dolara namibijskiego

Dolar namibijski funkcjonuje jako prawny środek płatniczy dopiero od niedawna w Namibii. Wcześniej, w latach 1920-1990 posługiwano się w tym kraju randem południowoafrykańskim, kiedy to terytorium te znajdowało się pod rządami Republiki Południowej Afryki. W 1990 roku, kiedy Namibia uzyskała niepodległość i przestała być integralną częścią Wspólnego Obszaru Walutowego, powoli zaczęto prowadzić prace mające na celu wypuszczenie narodowej waluty. Zajął się tym bank centralny – Bank Rezerwy Namibii. Rozważano, by nową walutę nazwać kalahar, od pustyni Kalahari położonej we wschodniej części kraju. Jednak ostatecznie w 1993 emitowano pierwsze monety i banknoty dolara namibijskiego.

Wartość dolara namibijskiego

Obecnie 1 dolar namibijski wyceniany jest na 0,26 zł. Jednak warto przy tym podkreślić, że jest on sztywno powiązany z randem południowoafrykańskim. Jego kurs względem głównych walut na świecie jest dokładnie taki sam jak randa. Co więcej, rand jest pełnoprawnym środkiem płatniczym w Namibii.

Wygląd banknotów i monet dolara namibijskiego

Znajdujące  się w obiegu monety centów namibijskich są wykonane z niklowanej stali, zaś monety 1 i 5-dolarowe z mosiądzu. Na awersie banknotów dolarowych namibijskich znajduje się wizerunek dr Sama Nujomy, polityka i pierwszego prezydenta niepodległej Namibii. Rewersy zdobi herb kraju oraz grafiki, które nawiązują tematycznie do bogactwa naturalnego kraju.

Gdzie kupić dolary namibijskie?

W krajach poza Afryką – możesz mieć trudności ze zdobyciem tych dolarów, niezależnie od tego czy będzie to kantor stacjonarny w Twoim mieście czy kantor na lotnisku.

Jaką walutę zabrać do Namibii?

Jak nie dolary namibijskie – to może dolary amerykańskie, albo euro, a wymiany dokonasz na miejscu. A może warto zastanowić się nad kartą wielowalutową?

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!