Kurs dolara Fidżi FJD/PLN | Waluta Fidżi wykres FJD/USD

Fidżi, czyli wyspiarskie państwo położone w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego, posługuje się walutą dolara Fidżi. Kiedy została ona wprowadzona do obiegu i jakie monety oraz banknoty są wykorzystywane?

dolar Fidżi

dolar Fidżi

FJD

1,8578 zł

0,4398 USD
Ceny na wykresie podawane są w polskich złotówkach

Gdzie leży Fidżi?

Fidżi jest wyspą na Oceanie Spokojnym, położoną w odległości około 2800 km na wschód od Australii oraz około 2000 km na północ od Nowej Zelandii. Należy do Melanezji. Fidżi właściwie położone jest na ponad 330 wyspach i 500 wysepkach pochodzenia wulkanicznego. Niezamieszkanych jest około 110 z nich. Do największych wysp Fidżi zaliczane są Viti Levu i Vanua Levu. Stolicą Republiki Fidżi jest Suva.

Obowiązująca waluta na Fidżi

Dokładnie 15 stycznia 1969 roku na Fidżi wprowadzono do obiegu walutę dziesiętną – dolar Fidżi określony symbolem F$. Kod walutowy według ISO 4217 to FJD. Waluta ta dzieli się na 100 centów. Dolar Fidżi zastąpił funta Fidżi.

Monety i banknoty w obiegu

Obecnie na Fidżi mieszkańcy i turyści posługują się monetami centowymi i dolarowymi oraz banknotami dolara Fidżi. Monety mają nominały 1, 2, 5, 10, 20 i 50 centów oraz 1 dolar Fidżi. Początkowo wybijano monety jedno i dwucentowe z brązu, a następnie 5, 10, 20 centów i jednodolarówkę z miedzioniklu.

Właściwie na wszystkich monetach cenowych na awersie widnieje wizerunek królowej Elżbiety II, zaś na rewersach umieszczone zostały tradycyjne przedmioty z Fidżi. Natomiast na awersie monety jednodolarowej jest godło państwowe. Wybijaniem monet na Fidżi zajmują się mennice: Królewskie Mennice w Kanadzie, Wielkiej Brytanii oraz w Australii.

W portfelach na Fidżi znajdują się też banknoty dolarowe, które wpuszczono do obiegu w 1980 roku. Emitował je Centralny Urząd Walutowy. Ich rewers wygląda w następujący sposób:

  • 1 F$ – targ owocowy pod gołym niebem,
  • 2 F$ – trzcina cukrowa i kolejka wąskotorowa, grupa ludzi, głowy ludzi, żółw morski lub plaża ze statkiem (w zależności od tego, jaka jest to seria banknotów),
  • 5 F$ – krąg rybaków z siecią – w przypadku banknotów do 1992 roku oraz lotnisko międzynarodowe na Fidżi na banknotach z serii od 1995 roku,
  • 7 F$ – sześciu mistrzów olimpijskich w rugby z 2016 roku z Olimpiady w Rio De Janeiro,
  • 10 F$ – plemienny taniec w wykonaniu mężczyzn w przypadku banknotów do 1992 roku lub tubylcy na łódce z wikliny na banknotach od 1996 roku,
  • 20 F$ – typowa, tradycyjna chata z wysokim dachem – w przypadku banknotów do 1992 roku oraz chata od 1996 roku,
  • 50 F$ – sceny historyczne.

Na awersach banknotów dolarów Fidżi znajduje się godło państwowe, portret królowej Elżbiety II oraz nazwa Fidżi.

Gdzie kupić dolary Fidżi?

Dolary fidżyjskie mogą być niedostępne w Polsce. Jednak, w takim wypadku – warto uzbroić się w dolary amerykańskie lub funty szterlingi.

Jaką walutę zabrać na Fidżi?

Jeśli nie uda Ci się posiadać dolarów fidżyjskich – weź ze sobą wskazane wyżej funty, dolary lub zwyczajnie euro, a wymiany dokonasz w lokalnym kantorze.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)