Kurs dolara brunejskiego BND/PLN | Waluta Brunei wykres BND/USD

Oficjalną walutą Brunei jest dolar brunejski, określany według ISO 4217 kodem BND. Waluta ta wykorzystywana jest również w Singapurze, obok tamtejszego dolara singapurskiego. Powszechnie dolar brunejski jest określany jako B$.

dolar brunejski

dolar brunejski

BND

3,0833 zł

0,7299 USD
Ceny na wykresie podawane są w polskich złotówkach

Historia dolara brunejskiego

Dolar brunejski został wprowadzony do obiegu dopiero w 1967 roku. Zastąpił on wcześniejszą walutę – sen malajski. Od tego samego roku na podstawie umowy pomiędzy Brunei i Singapurem został ustalony kurs wymiany dolara brunejskiego na poziomie 1:1 z dolarem singapurskim.

Brunei, a właściwie Państwo Brunei Darussalam, to kraj położony w Azji Południowo-Wschodniej, dokładnie na północnym wybrzeżu wyspy Borneo. Graniczy z Malezją i ma dostęp do Morza Południowochińskiego. W kraju obowiązuje monarchia absolutna – sułtanat.

Pomimo tego, że oficjalnie dolar brunejski i dolar singapurski mogą być wykorzystywane zamiennie w obu krajach, to w praktyce wygląda to nieco inaczej. W Brunei wręcz kolekcjonuje się walutę napływającą z Singapuru, ponieważ na arenie międzynarodowej dolar singapurski jest lepiej wyceniany i bardziej popularny od dolara brunejskiego.

Banknoty i monety w obiegu

W portfelach mieszkańców Brunei znajdują się zarówno monety, jak i banknoty dolara brunejskiego. Jeden dolar Brunei dzieli się na sto senów albo centów. Monety występują w nominałach 1, 5, 10, 20 i 50 centów, a banknoty mają nominały 1, 5, 10, 20, 25, 50, 100, 500, 1000 i 10 000 dolarów brunejskich.

Emisją dolarów brunejskich zajmuje się Władza Monetarna Brunei Darussalam, czyli tamtejszy bank centralny. W obiegu w Brunei znajdują się banknoty papierowe, rzadziej spotykane, ale i polimerowe, wydawane od dawna przez bank centralny. Największy nominał 10 000 dolarów brunejskich jest jednym z najbardziej wartościowych banknotów na świecie. Obecnie odpowiada on około 28 000 zł.

Gdzie kupić dolary brunejskie?

Dolary brunejskie raczej będzie Ci ciężko zdobyć będąc w Polsce przed wyjazdem. Co najwyżej w kantorze na lotnisku.

Jaką walutę zabrać na Brunei?

W przypadku nieudanej wymiany w Polsce – weź ze sobą kartę multiwalutową lub zwyczajnie dolary amerykańskie lub walutę Unii Europejskiej.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!