Kurs dolara belizeńskiego BZD/PLN | Waluta Belize wykres BZD/USD

Walutą Belize, znajdującą się obecnie w obiegu, jest dolar belizeński, który notowany jest na międzynarodowym rynku walutowym według kodu ISO 4217 jako BZD.

dolar belizeński

dolar belizeński

BZD

2,0611 zł

0,4880 USD
Ceny na wykresie podawane są w polskich złotówkach

Gdzie leży Belize?

Belize jest państwem położonym w Ameryce Środkowej, dokładnie nad Morzem Karaibskim na półwyspie Jukatan. Od północy Belize graniczy z Meksykiem, a na zachodzie z Gwatemalą. Jego stolicą jest Belmopan. Jego ustrój polityczny to monarchia parlamentarna, a na czele państwa oficjalnie stoi królowa brytyjska Elżbieta II. Zaliczane jest ono do Wspólnoty Narodów.

Położenie Belize

Waluta Belize

Dolar belizeński został wprowadzony do obiegu już w 1885 roku. Pierwsze dolary, jakimi posługiwano się na terenie Belize, to dolary hiszpańskie. Znajdowały się w obiegu w latach 1765-1825. Później zastąpiono je brytyjskimi funtami, które funkcjonowały we wszystkich koloniach brytyjskich, w tym w Belize. W latach późniejszych waluta była uzależniona od wartości dolara amerykańskiego.

Kiedy w 1949 roku nastąpiła niespodziewana dewaluacja funta względem waluty amerykańskiej, dolar belizeński zaczął nabierać wartości, co doprowadziło do konieczności jego dewaluacji. Wartość dolara belizeńskiego obecnie jest powiązana sztywno z kursem waluty amerykańskiej.

Pierwsze monety dolara belizeńskiego wprowadzone do obiegu w 1885 roku bite były w brązie i srebrze, a odpowiedzialna za ich emisję była Mennica Królewska. Banknoty dolara belizeńskiego wprowadzono w 1894 toku, zaś w 1974 roku rząd Belize wprowadził nową serię waluty. Na rewersie banknotów znalazł się między innymi wizerunek królowej Elżbiety II.

Jeden dolar belizeński dzieli się na 100 centów, a w obiegu aktualnie znajdują się monety o nominałach 1, 2,5,  10, 25, 50 centów oraz 1 dolar i banknoty o nominałach  2, 5, 10, 20, 50 i 100 dolarów.

Belize w liczbach

  • powierzchnia: 22 966 km²
  • liczba ludności: 386 000
  • stolica: Belmopan
  • język urzędowy: angielski
  • ustrój polityczny: monarchia parlamentarna

Gdzie kupić dolary belizeńskie?

W kantorach w Polsce raczej ich nie uświadczysz. Może jedynie na lotnisku.

Jaką walutę zabrać na Belize?

Jeśli nie będziesz dysponował ich lokalnymi dolarami – weź zamiast tego dolary amerykańskie lub dolary kanadyjskie, które wymienisz na miejscu. Ewentualnie możesz rozważyć wzięcie karty wielowalutowej.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!