Kurs dolara barbadoskiego (BBD/PLN)

Na egzotycznym Barbadosie obowiązującą walutą jest obecnie dolar barbadoski, oznaczany w systemie ISO 4217 kodem BBD.

dolar barbadoski

dolar barbadoski

BBD

1.9554 zł

Ceny na wykresie podawane są w Dolarach amerykańskich

Wyspiarskie państwo Rihanny

Barbados jest krajem położonym w Ameryce Środkowej. To państwo wyspiarskie, położone na wyspie o tej samej nazwie, wchodzącej w skład Małych Antyli na Oceanie Atlantyckim. To najbardziej na wschód wysunięta wyspa Karaibów. Stolicą Barbadosu jest Bridgetown. Kraj ten ma ustrój monarchii konstytucyjnej, a głową państwa jest królowa brytyjska, Elżbieta II.

Wyspa Barbados na mapie

Oficjalna waluta Barbadosu

Dolar barbadoski jest oficjalną walutą na wyspie Barbados. Dzieli się na 100 centów, a do obiegu został wprowadzony w 1935 roku. Emisją waluty rodzimej w tym kraju zajmuje się jego bank centralny.

W obiegu znajdują się monety i banknoty dolara barbadoskiego. Monety są wybijane z miedzi pokrytej cynkiem i mosiądzem. Na rewersie widnieje godło Barbadosu, a na awersie – latająca ryba. Za emisję monet centów i dolara barbadoskiego odpowiada Kanadyjska Mennica Królewska. W obiegu są monety o nominale 1, 5, 10 i 25 centów oraz 1 dolar, a także banknoty o nominałach 2, 5, 10, 20, 50 i 100 dolarów.

Historia dolara barbadoskiego

Zanim dolar barbadoski stał się walutą na Barbadosie, obowiązywały inne środki płatnicze. Warto powiedzieć, że Barbados był niegdyś kolonią brytyjską. W połowie XIX wieku, tj. w 1848 roku w kraju tym mieszkańcy posługiwali się zarówno brytyjskimi funtami, jak i dolarem hiszpańskim, który został tu wprowadzony znacznie wcześniej. Dolar hiszpański był wybijany ze srebra, ale w 1873 roku wystąpił kryzys w jego wydobyciu, co spowodowało, że został on wyłączony z obiegu.

W 1949 roku wprowadzono nowego dolara na Barbadosie, a wartość waluty tej została powiązana z innymi walutami terytoriów należących do ówczesnej kolonii brytyjskiej.

W obecnej formie dolar barbadoski został zaprojektowany i wprowadzony na rynku finansowym kraju w maju 1972 roku, kiedy to powołano do życia Centralny Bank Barbadosu. Zastąpił tym samym funkcjonujący wówczas dolar wschodniokaraibski.

Wyspa Barbados w liczbach

  • powierzchnia: 430 km²
  • liczba ludności: 294 560
  • stolica: Bridgetown
  • język urzędowy: angielski
  • ustrój polityczny: królestwo
Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Zainstaluj aplikację Kursy walut×