Kurs dirhama ZEA (AED/PLN)

Zjednoczone Emiraty Arabskie znane są ze swojego bogactwa i luksusowych budowli. W jakiej walucie zarabiają mieszkańcy ZEA? Jaką warto zabrać do tego kraju?

dirham ZEA (Zjednoczone Emiraty Arabskie)

dirham ZEA (Zjednoczone Emiraty Arabskie)

AED

1.0749 zł

Ceny na wykresie podawane są w Dolarach amerykańskich

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Na Bliskim Wschodzie, nad Zatoką Perską i Omańską znajduje się państwo arabskie – Zjednoczone Emiraty Arabskie, w skład którego wchodzi siedem emiratów: Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al.-Chajma i Fudżajra. ZEA graniczą z Arabią Saudyjską i Omanem.

Emiraty na mapie świata

Historia terenów, które obejmują swoim zasięgiem Zjednoczone Emiraty Arabskie, jest bardzo bogata. Około VII wieku p.n.e. żyły tutaj koczownicze ludy pustynne. W III tysiącleciu p.n.e. najpewniej sięgały tu wpływy cywilizacji z Mezopotamii. Powierzchnia kraju jest w przeważającej mierze nizinna i pustynna. Na wschodzie wznoszą się jedynie niewielkie góry Al.-Hadżar al-Gharbi.

Waluta ZEA

Obowiązującą walutą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest dirham, który według kodu ISO 4217 jest klasyfikowany jako AED. Jeden dirham dzieli się na 100 filsów. W obiegu znajdują się monety o nominałach 1 dirham oraz 25 i 50 filsów. Bardzo rzadko używa się z kolei monet o nominałach 1, 5 i 10 filsów. W portfelach mieszkańców ZEA są też banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 oraz 1000 dirhamów. Banknot o nominale 200 dirhamów nie podlega już dodrukowi.

Historia waluty Emiratów Arabskich

Dirham ZEA, czyli waluta Zjednoczonych Emiratów Arabskich, została wprowadzona w tym kraju 19 maja 1973 roku. Wcześniej na terytorium Emiratów obowiązywała waluta riala katarskiego, która była w obiegu od 1966 roku, za wyjątkiem emiratu Abu Dhabi, gdzie dirhamy zastąpiły dinary bahrańskie. Z kolei przed 1966 roku wszystkie emiraty, które wówczas miały wejść w skład ZEA, wykorzystywały do płatności i w rozliczeniach rupię zatokową.

Zjednoczone Emiraty Arabskie w liczbach

  • powierzchnia: 83 600 km²
  • liczba ludności: 9 400 000
  • stolica: Dubaj
  • język urzędowy: arabski
  • ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna i elekcyjna
Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Zainstaluj aplikację Kursy walut×