Kurs dirhama ZEA AED/PLN | Waluta Zjednoczonych Emiratów Arabskich wykres AED/USD

Zjednoczone Emiraty Arabskie znane są ze swojego bogactwa i luksusowych budowli. W jakiej walucie zarabiają mieszkańcy ZEA? Jaką warto zabrać do tego kraju?

dirham ZEA (Zjednoczone Emiraty Arabskie)

dirham ZEA (Zjednoczone Emiraty Arabskie)

AED

1,1314 zł

0,2679 USD
Ceny na wykresie podawane są w polskich złotówkach

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Na Bliskim Wschodzie, nad Zatoką Perską i Omańską znajduje się państwo arabskie – Zjednoczone Emiraty Arabskie, w skład którego wchodzi siedem emiratów: Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al.-Chajma i Fudżajra. ZEA graniczą z Arabią Saudyjską i Omanem.

Emiraty na mapie świata

Historia terenów, które obejmują swoim zasięgiem Zjednoczone Emiraty Arabskie, jest bardzo bogata. Około VII wieku p.n.e. żyły tutaj koczownicze ludy pustynne. W III tysiącleciu p.n.e. najpewniej sięgały tu wpływy cywilizacji z Mezopotamii. Powierzchnia kraju jest w przeważającej mierze nizinna i pustynna. Na wschodzie wznoszą się jedynie niewielkie góry Al.-Hadżar al-Gharbi.

Waluta ZEA

Obowiązującą walutą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest dirham, który według kodu ISO 4217 jest klasyfikowany jako AED. Jeden dirham dzieli się na 100 filsów. W obiegu znajdują się monety o nominałach 1 dirham oraz 25 i 50 filsów. Bardzo rzadko używa się z kolei monet o nominałach 1, 5 i 10 filsów. W portfelach mieszkańców ZEA są też banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 oraz 1000 dirhamów. Banknot o nominale 200 dirhamów nie podlega już dodrukowi.

Historia waluty Emiratów Arabskich

Dirham ZEA, czyli waluta Zjednoczonych Emiratów Arabskich, została wprowadzona w tym kraju 19 maja 1973 roku. Wcześniej na terytorium Emiratów obowiązywała waluta riala katarskiego, która była w obiegu od 1966 roku, za wyjątkiem emiratu Abu Dhabi, gdzie dirhamy zastąpiły dinary bahrańskie. Z kolei przed 1966 roku wszystkie emiraty, które wówczas miały wejść w skład ZEA, wykorzystywały do płatności i w rozliczeniach rupię zatokową.

Zjednoczone Emiraty Arabskie w liczbach

  • powierzchnia: 83 600 km²
  • liczba ludności: 9 400 000
  • stolica: Dubaj
  • język urzędowy: arabski
  • ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna i elekcyjna

Gdzie kupić dirhamy Zjednoczonych Emiratów Arabskich?

W Polsce jest to małopopularna waluta, a co za tym idzie – ciężko dostępna w kantorach stacjonarnych. Jednak, może się okazać, że nie potrzebujesz jej kupować przed podróżą.

Jaką walutę zabrać do Zjednoczonych Emiratów Arabskich?

Fizycznej waluty możesz potrzebować kupując coś na ulicy. Jednak – w sklepach, hotelach, atrakcjach turystycznych – tam wszędzie możesz płacić kartą wielowalutową.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!