Kurs dinara kuwejckiego (KWD/PLN)

Nazywany najdroższą walutą świata, dinar kuwejcki (KWD), jak sama nazwa wskazuje, jest narodową walutą Kuwejtu. Jaka jest jego historia?

Kuwejt – bogaty kraj, z najdroższą walutą

Kuwejt jest państwem położonym w północno-wschodniej części Półwyspu Arabskiego, w południowo-zachodniej Azji. Ma dostęp do Zatoki Perskiej. Kraj ten graniczy z Irakiem i Arabią Saudyjską. Pomimo faktu, że ponad 90 proc. jego powierzchni zajmują pustynie i półpustynie, to Kuwejt jest państwem bogatym. Spowodowane jest to istnieniem ogromnych złóż ropy naftowej. Kraj ten ma 17 818 km2 powierzchni i 4,4 mln mieszkańców, przy czym gęstość zaludnienia wynosi 247 osób na km2.

dinar kuwejcki

dinar kuwejcki

KWD

13.0731 zł

Ceny na wykresie podawane są w Dolarach amerykańskich

Waluta Kuwejtu

Pieniądzem w obiegu i formalnie uznawanym środkiem płatniczym w Kuwejcie jest dinar kuwejcki, który dzieli się na 1000 mniejszych jednostek, nazywanych filsami. Według norm ISO 4217 dinar kuwejcki jest notowany na rynkach walutowych pod kodem KWD.

Historia dinara kuwejckiego

Wbrew pozorom dinar kuwejcki nie ma zbyt bogatej historii, ponieważ został wprowadzony w 1960 roku na terenie Kuwejtu. Tym samym zastąpił on w rozliczeniach krajowych wcześniej wykorzystywaną rupię Zatoki Perskiej, która była wymieniana przy tym na rupię indyjską w stosunku 1:1. Do obiegu właściwie dinar kuwejcki wszedł w 1961 roku.

Kuwejt

Obieg pieniądza w Kuwejcie

Dinar kuwejcki występuje w monetach i w banknotach. Monety są o nominałach 1, 5, 10, 20, 50 i 100 filsów, a banknoty: ¼ dinara, ½ dinara, 1 dinar, 5 dinarów, 10 dinarów, 20 dinarów.

Dotychczas wydano już sześć serii banknotów dinara kuwejckiego. Ostatnia, szósta obowiązuje od 29 czerwca 2014 roku. Emisją dinara kuwejckiego zajmuje się Bank Centralny Kuwejtu.

Za 1 dinara kuwejckiego trzeba zapłacić dziś nieco ponad 12 zł, dlatego jest to jedna z najdroższych walut na świecie.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)

Zainstaluj aplikację Kursy walut×