Kurs dalasi GMD/PLN | Waluta Gambii wykres GMD/USD

Obowiązującą walutą w Gambii jest dalasi, która dzieli się na 100 bututów. Jaka jest jej historia?

Historia waluty dalasi

W Gambii dopiero od 1971 roku obowiązuje jednostka monetarna dalasi. Wcześniej na terenie tego kraju wykorzystywany był funt gambijski. Kurs wymiany został ustalony na poziomie 1 GMD, równy 0,4 funta, co równa się jednocześnie 4 szylingom.

dalasi (Gambia)

dalasi (Gambia)

GMD

0,0702 zł

0,0166 USD
Ceny na wykresie podawane są w polskich złotówkach

W 1987 roku wprowadzono też nowy wzór jednego dalasi, który wzorowany był na brytyjskich pięćdziesięciu pensach. Warto wspomnieć także, że aktualnie wykorzystywane banknoty dalasi były wypuszczone w obieg w 1996 roku, ale w 2001 roku zostały przedrukowane.

Według kodu ISO 4217 dalasi oznaczane jest kodem GMD. Powszechnie stosowanym symbolem tej waluty jest litera D.

Monety i banknoty w obiegu

Obecnie w obiegu w Gambii znajdują się monety o nominale 25 i 50 bututów oraz 1 dalasi. Wcześniej istniały jeszcze monety o nominałach 1, 5 i 10 butów, ale z uwagi, że zyskały one bardzo niską wycenę, z czasem po prostu zniknęły z obiegu. Prócz tego w portfelach Gambijczyków znajdują się banknoty o nominale 5, 10, 20, 50, 100 i 200 dalasi. Banknot 200 dalasi został wprowadzony dopiero w 2015 roku i w tym samym roku 25 dalasi zostało zastąpione banknotem 20 dalasi. Na banknotach przedstawiony jest wizerunek byłego prezydenta Gambii – Yahya Jammeh`a.

Dla bezpieczeństwa monetarnego władze Gambii w 2006 roku postanowiły dodatkowo zabezpieczyć swoje banknoty, dlatego potrzebne było ich kolejne drukowanie, na lepszej jakości papierze, wraz z dodaniem funkcji zabezpieczających. Przy okazji usunięto białe obramowania, a banknoty o nominale 5 i 10 dalasi powleczono lakierem. Banknot 100 dalasi wzbogacono o srebrną folię.

Dane geograficzne

Gambia leży w Afryce. Kraj zajmuje powierzchnię 11 295 km2. Zamieszkuje go 2,28 miliona ludności.

Mapa Gambii

Gdzie kupić dalasi?

Dalasi w kantorach szukać na próżno. Można je natomiast znaleźć w popularnym polskim serwisie aukcyjnym, jednak mają one ceny bardziej kolekcjonerskie, niż żeby wymieniać je w celu użycia podczas wycieczki do Gambii.

Jaką walutę zabrać do Gambii?

Ze zdobyciem waluty Gambii w Polsce może być problem. Zatem, spróbuj zgromadzić trochę dolarów amerykańskich czy waluty Unii Europejskiej, a na pewno będziesz w stanie zamienić ją na dalasi na miejscu.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!