Kursy walut Kursy walut egzotycznych

Kurs colona salwadorskiego SVC/PLN | Waluta Salwadoru wykres SVC/USD

Salwador Salwador

Od 2001 roku akceptowalną jednostką monetarną Salwadoru jest dolar amerykański, który zastąpił colon salwadorski.

Historia colonu salwadorskiego

Od 1892 roku jednostką walutową Salwadoru był colon salwadorski, którym mieszkańcy kraju posługiwali się do 2001 roku. Nazwa waluty została zaczerpnięta od nazwiska Krzysztofa Kolumba – z hiszpańskiego odkrywca nazywał się Cristobal Colon. Dokładnie 1 października 1892 roku rząd prezydenta Carlosa Ezety zdecydował, że dotychczasowa waluta, czyli peso salwadorskie, zostanie zastąpiona colonem salwadorskim. Zbiegło się to z 400-setną rocznicą odkrycia przez Krzysztofa Kolumba Ameryki.

colon salwadorski

colon salwadorski

SVC

0,4639 zł

0,1139 USD
Ceny na wykresie podawane są w polskich złotówkach

Kalkulator walut - SVC/PLN

  • Ilość:

  • Waluta:

Zamieniam na:

  • Wynik

    46,3900 PLN
  • Wartość w USD

    11,3874 USD

Wówczas colon zastępował w stosunku 1:1 w 1919 roku, a jego wartość do dolara wynosiła 2:1. Od 1934 roku bank centralny Salwadoru dbał o zapewnienie w kraju stabilności monetarnej oraz emisją znaków pieniężnych.

Historia colona salwadorskiego zakończyła się w 2001 roku. Pod rządami prezydenta Francisco Floresa weszło w życie prawo o integracji pieniądza, które pozwoliło na swobodny obrót dolara amerykańskiego w Salwadorze, po stałym kursie 1 dolar = 8,75 colonów. Jednocześnie warto podkreślić fakt, że colon salwadorski nie został oficjalnie wycofany z obiegu.

Banknoty i monety w obiegu

Jeden colon salwadorski dzielił się na 100 centavos. W obiegu występowały i czasem nadal występują monety o nominale 5, 10, 25 i 50 centavos oraz 1 i 5 colon, a także banknoty o nominałach 1, 2, 5, 10, 25, 50, 100 i 200 colon.

Na banknotach colonów salwadorskich znalazły się:

  • Nominał 1 colon – awers Krzysztof Kolumb, rewers zapora wodna Cerron Grande.
  • Nominał 2 colony – awers Krzysztof Kolumb, rewers kościół kolonialny w Panchimalco.
  • Nominał 5 colonów – awers Krzysztof Kolumb, rewers Pałac Narodowy.
  • Nominał 10 colonów – awers Krzysztof Kolumb, rewers wulkan Izalco.
  • Nominał 25 colonów – awers Krzysztof Kolumb, rewers piramida w San Andres.
  • Nominał 50 colonów – awers Krzysztof Kolumb, rewers Jezioro Coatepeque.
  • Nominał 100 colonów – awers Krzysztof Kolumb, rewers Piramida Tazumal.
  • Nominał 200 colonów – awers Krzysztof Kolumb, rewers pomnik Zbawiciela Świata.

Emisją pieniądza w Salwadorze zajmuje się Centralny Bank Rezerw Salwadoru. Po raz pierwszy banknoty colonów salwadorskich zostały wyemitowane 31 sierpnia 1934 roku. Były emitowane w nominałach 1,2,5,10,25 i 100 colonów. W 1979 roku do obiegu wprowadzono banknot 50 colonowy.

Dane geograficzne

Salwador leży w Ameryce Środkowej. Kraj zajmuje powierzchnię 21 041 km2. Zamieszkuje go 6,421 miliona ludności. Sąsiaduje z Hondurasem (kurs lempira HNL) i Gwatemalą (kurs quetzala gwatemalskiego).

Salwador na mapie

Gdzie kupić colona salwadorskiego?

W polskich kantorach ciężko uświadczyć tak egzotyczną walutę, jaką jest colon. Colony kupisz w Stanach Zjednoczonych, na lotnisku w Salwadorze lub lokalnych salwadorskich kantorach.

Jaką walutę zabrać do Salwadoru?

Dobrze, jeśli masz colony salwadorskie. Jeśli jednak nie – weź ze sobą uniwersalne waluty typu dolar amerykański, a na pewno nie pożałujesz.