Kurs balboa PAB/PLN | Waluta Panamy, wykres PAB/USD

Jednostką monetarną obowiązującą w Republice Panama jest balboa. Co to za waluta i ile jest ona warta na międzynarodowym rynku walutowym?

Historia waluty balboa

Zanim do obiegu w Panamie wprowadzono walutę narodową balboa, mieszkańcy posługiwali się dolarem amerykańskim. Obecnie Panama w ogóle nie ma własnych banknotów, a Panamczycy w swoich portfelach mają dolary. Wcześniej przed 1904 rokiem, przed uzyskaniem niepodległości kraju, w Panamie posługiwano się kolumbijskim peso.

balboa (Panama)

balboa (Panama)

PAB

4,1573 zł

0,9843 USD
Ceny na wykresie podawane są w polskich złotówkach

Od 1904 roku balboa ma stały kurs wobec dolara amerykańskiego i obowiązuje parytet 1:1. W obiegu są zarówno monety panamskie, jak i amerykańskie banknoty. Właściwie Panama jest zdolaryzowana, a papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa są zdenominowane w dolarach.

Jako ciekawostkę można podać to, że balboa w formie banknotów używane było tylko przez zaledwie 7 dni w 1941 roku. W tydzień po ich wprowadzeniu zrezygnowano z tego pomysłu.

Nazwa i waluta w obiegu

Nazwa balboa waluty panamskiej pochodzi od nazwiska hiszpańskiego konkwistadora Vasco Núñeza de Balboa. Zgodnie z międzynarodowym kodem walutowym balboa oznaczana jest jako PAB.

Gdzie obowiązuje balboa?W obiegu są wyłącznie monety balboa. 1 balboa dzieli się na 100 centesimos. Funkcjonują monety o nominale 1 i 5 centesimos oraz 1⁄10, ¼, ½, 5, 10, 20, 50, 75, 100, 150, 200, 500 balboa. Emisją waluty panamskiej zajmuje się Narodowy Bank Panamy. Na rewersie monet znajduje się herb Panamy.

Położenie geograficzne Panamy

Balboa obowiązuje jako waluta Panamy, kraju położonego w Ameryce Środkowej, nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Kolumbią i Kostaryką (colon kostarykański, CRC). Jej powierzchnia całkowita wynosi 78 200 km2, zaś liczba ludności – 3,753 mln.

Panama na mapie

Panama leży w Ameryce Środkowej

Gdzie kupić panamskie balboa?

Walutę o brzmieniu nazwiska filmowego boksera o imieniu Rocky z pewnością nie jest łatwo kupić w Europie. Bardziej prawdopodobnym jest, że dostaniesz ją w kantorach w Stanach Zjednoczonych lub krajach sąsiadujących z Panamą.

Jaką walutę zabrać do Panamy?

Najlepiej, żeby wziąć ze sobą balboa, jednak może nie być o nie łatwo poza Panamą. Jednak, jeśli uzbroisz się w dolary amerykańskie, których kurs jest utrzymywany w stosunku niemal 1:1 z panamską balboa – z pewnością sobie poradzisz na lokalnym lotnisku czy kantorze.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!