Kurs ariary MGA/PLN | Waluta Madagaskaru, wykres MGA/USD

Na Madagaskarze, wyspie położonej na wschód od wybrzeży Afryki, obowiązującą jednostką monetarną są ariary, które mają przyporządkowany według ISO 4217 kod walutowy MGA.

Historia waluty Madagaskaru

Choć dzisiaj ariary są powszechnie obowiązującą na Madagaskarze walutą, ich historia nie jest zbyt długa. Wprowadzono je w 1961 roku. Wcześniej na Madagaskarze obowiązywał frank malgajski, który był w obiegu do 2005 roku. Franki malgajskie dzieliły się na 100 centymów i pojawiły się na Madagaskarze w latach dwudziestych XX wieku, jako następcy francuskich franków. W latach 60. XX wieku ariary i franki malgajskie obowiązywały równolegle, choć te drugie pozostawały w portfelach mieszkańców wyspy jeszcze przez ponad 50 lat. Starsi ludzie na obszarach wiejskich Madagaskaru jeszcze w 2008 roku posługiwali się w sklepach frankami, co może wynikać z braku świadomości zmiany waluty krajowej.

ariary (Madagaskar)

ariary (Madagaskar)

MGA

0,0942 zł

Cena za 100 jedn. / 0,0223 USD
Ceny na wykresie podawane są w polskich złotówkach

Banknoty i monety w obiegu

Ciekawostką związaną z ariarami jest to, że dzielą się na 5 iraimbilanjanów. W obiegu są monety o nominale 1 i 2 iraimbilanja oraz banknoty o nominałach 100, 200, 500, 1000, 50000, 10 000 i 20 0000 ariarów. Emisją ariarów zajmuje się Centralny Bank Madagaskaru. Na banknotach poszczególnych nominałów umieszczone są:

  • 100 ariarów – awers Ravinala i Tsingy, rewers – Zatoka Antsiranana,
  • 200 ariarów – awers wiejska brama, rewers Aloalo,
  • 500 ariarów – awers rzemieślnik, rewers bydło zebu,
  • 1000 ariarów – awers lokalna fauna, rewers agawa sizalska (kaktus),
  • 2000 ariarów – awers baobaby, rewers terasy uprawne,
  • 5000 ariarów – awers łodzie żaglowe, rewers plaża,
  • 10 000 ariarów – awers Le palais d`argent, rewers budowa drogi.

Co ciekawe, na banknotach ariarów obok wartości w narodowej walucie, mniejszym drukiem zapisana jest też ich równowartość we frankach malgaskich.

Położenie geograficzne Madagaskaru

Madagaskar to kraj leżący w Afryce Wschodniej, a dokładniej u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki. W całości otoczony jest przez Ocean Indyjski. Madagaskar jest czwartą co do wielkości wyspą na świecie i pierwszą w Afryce.

  • Powierzchnia: 587 040 km²
  • Ludność: 25,61 mln

Madagaskar - wyspa leżąca w południowowshochdniej Afryce

Gdzie kupić ariary?

Ariary jest na tyle egzotyczną walutą FIAT, że trudno będzie ją dostać w rodzimej Polsce. W większych miastach możesz spotkać pojedyncze kantory, które będą miały ariary. Jednym z takich miast są Katowice.

Jaką walutę zabrać ze sobą na Madagaskar?

Warto mieć ze sobą lokalną walutę, czyli ariary. Jednak ze względu na utrudnioną dostępność – możesz zabrać ze sobą dolary amerykańskie, kanadyjskie czy też euro i postarać się je wymienić na miejscu.

Ocena artykułu
3/5 (głosów: 1)