Kurs afgani (AFN/PLN) | Wykres i cena (AFN/USD)

Jednostką monetarną Afganistanu jest afgani, nazywane również afghani. 1 afgani dzieli się na 100 mniejszych jednostek nazywanych pul. Jak powstała ta waluta i jakie są jej cechy charakterystyczne?

Historia afgańskiej waluty

Kiedy jeszcze z końcem XIX wieku i na początku XX wieku ziemie należące do dzisiejszego Afganistanu znajdowały się pod kontrolą Korony Brytyjskiej, w obiegu były różne jednostki monetarne. Płacono indyjskimi rupiami, rosyjskimi rublami, a nawet perskimi kranami. Lokalną walutą była rupia afgańska, wprowadzona po 1880 roku za sprawą Abdura Rahmana Kahna. Nazywana była ona także rupią kabulską i odpowiadała dokładnie 9 gramom srebra.

Ważnym momentem w historii rozwoju systemu monetarnego Afganistanu był rok 1919, kiedy to kraj uzyskał niepodległość, a jego władze podjęły próbę wprowadzenia rupii papierowej do obiegu.

afgani (Afganistan)

afgani (Afganistan)

AFN

4,7443 zł

Cena za 100 jedn. / 1,1231 USD
Ceny na wykresie podawane są w polskich złotówkach

Powstanie afgani

Reforma walutowa, jaka została przeprowadzona w Afganistanie w 1927 roku, na podstawie ustawy z dnia 14 marca 1925 roku, spowodowała pojawienie się nowej waluty. Rupia afgańska, czy też kabulska została ostatecznie zastąpiona przez nową walutę afgani, dzielącą się na 100 pul. 1 afgani było wówczas równe 1,1 rupii afgańskiej oraz 10 gramom srebra (przynajmniej na początku).

Pierwsze papierowe banknoty afgani pojawiły się w obiegu w Afganistanie w 1946 roku. Kiedy w 1978 roku wprowadzono kod ISO 4217, afgani otrzymało swój indywidualny kod walutowy – AFA.

Wartość afgani obecnie

Niestety destabilizacja polityczna Afganistanu – wojny domowe, rządy talibów czy okupacja radziecka, doprowadziły do dewaluacji rodzimej waluty. W 2002 roku za 1 dolara amerykańskiego można było uzyskać 46 000 afgani. Za 100 AFN trzeba zapłacić około 5 złotych polskich.

W obiegu w Afganistanie znajdują się monety odpowiadające 1, 2 i 5 afgani oraz banknoty o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 500 oraz 1000 afgani. Emitentem afgani pozostaje Bank Afganistanu. Co ciekawe, w styczniu 2020 roku pojawiła się informacja o tym, że afgański urząd zamówień wybrał Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych w przetargu na produkcję czterech nominałów banknotów dla Afgańskiego Banku Centralnego.

Położenie geograficzne Afganistanu

Afganistan to kraj leżący w Azji Południowej. A leży dokładnie pomiędzy obszarami Azji Południowej, Środkowej i Południowo-Zachodniej. Jest położony w głębi azjatyckiego lądu. Nie posiada dostępu do morza. Rozciągłość południkowa Afganistanu wynosi 1050 km, natomiast równoleżnikowa około 1280 km.

  • Powierzchnia: 653 237 km2
  • Ludność: 37,17 mln

Afganistan na mapie

Gdzie kupić afgani?

W Polsce raczej będzie ciężko kupić walutę afgańską, chyba że od osób prywatnych. Najszybciej kupimy afgani na lotnisku po wylądowaniu w Afganistanie.

Jaką walutę zabrać do Afganistanu?

Powszechną walutą w Afganistanie był dolar amerykański jednak w listopadzie 2021 roku Talibowie ogłosili całkowity zakaz używania walut obcych, co na pewno nie przełoży się na wzrost gospodarczy tego kraju. Jak wspomnieliśmy wcześniej najlepiej jest zabrać ze sobą dolary amerykańskie i wymienić na afgani w kantorze na lotnisku.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 7)